'Rejimden kaçmak isteyen askerler zorla savaştırılıyor'

Giriş Tarihi: 11.12.2015 17:34 Güncelleme Tarihi: 11.12.2015 18:40
'Rejimden kaçmak isteyen askerler zorla savaştırılıyor'

Esed'e karşı savaşan Sultan Abdülhamit Han Tugayı'na esir düşen Recep Y, ''Rejimden kaçmak isteyen birçok asker var ama ölüm korkusu nedeniyle kaçamıyor. Bizi zorla savaştırıyorlar" dedi.

Esed rejimine bağlı birliklerin Rusya'nın da desteğiyle Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde yaşanan çatışmalarda Sultan Abdülhamit Han Tugayı'na esir düşen Esed askeri Recep Y, ''Rejimden kaçmak isteyen birçok asker var ama ölüm korkusu nedeniyle kaçamıyor. Bizi zorla savaştırıyorlar" dedi.

ESAD ARTIK SOYKIRIMA BAŞLADI +18

Anadolu Ajansına (AA) konuşan Recep Y, Sultan Abdülhamit Han Tugayı ve diğer birliklerin Kızıldağ'a düzenledikleri ortak operasyonda esir alındığını söyledi. Recep Y, 1,5 yıldan beri Esed ordusunda savaştığını, iki defa rejimden kaçmaya çalıştığını fakat başarılı olamadığını ifade etti.


Rejim birliklerinin Şam'ın Kadamun bölgesinde kendisini zorla askere aldığını aktaran asker, şunları söyledi:

"Esed rejimiyle birlikte 1,5 yıldır savaşıyoruz. Birçok kez arkadaşlarımla kaçmaya çalıştım fakat başarılı olamadım. Çünkü kaçan askerleri öldürüyorlar. Rejimde kaçmak isteyen birçok asker var ama ölüm korkusu nedeniyle kaçamıyor. Bizi zorla savaştırıyorlardı. Burada Türkmelere karşı orantısız bir güç kullanılıyor. Bizim elimizde bulunan silahlar çok ağır ama Türkmenler kendi topraklarını savunmak için bize karşı mücadele ediyor."

SOSYAL MEDYADA RUSYA

Türkmenlerden esire insani muamele


Çatışmada esir alındığını ve Türkmen askerlerinin kendisine bir zarar vermediğini anlatan Recep Y, "Burada esir düştüm fakat bana kötü bir muamele göstermediler, dövmediler, su içirdiler. Aynı şekilde biz olsaydık daha farklı olurdu. Bize gösterdikleri muameleyi kendilerine hiç bir zaman göstermezdik. Yakaladığımız adamları direk yakıyoruz" diye konuştu.

Kızıldağ'da Türkmenlere karşı Ruslar savaşıyor

Recep Y, Bayırbucak Türkmen bölgesindeki çatışmalarda Rusların da savaştığını, Cebel Ekrad bölgelerinde ise İranlı Şii milislerinin bulunduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rejimden kaçmak isteyen askerler zorla savaştırılıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN