Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musul'daki asker sayısını artırabiliriz

Giriş Tarihi: 12.12.2015
Musul'daki asker sayısını artırabiliriz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Başika kampındaki Türk askerinin amacının Musul Ulusal Muhafızlarını eğitmek olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

DAEŞ TEMİZLENMELİ: Bunlar (Musul ulusal muhafızları) DAEŞ'i Irak'ta yok etmek için eğitiliyor. Şu anda Suriye'de koalisyonla birlikte mücadele ediyoruz. Türkiye Irak'taki operasyonlara da katılmak istiyor, çünkü terör örgütünün her iki ülkeden de temizlenmesi gerekiyor.


TEHDİT ARTTI:
Bu güç herhangi bir operasyona katılacak güç değil. Son gelişmelerden sonra hem Türkiye'ye hem arazideki güçlerimize yönelik DAEŞ tehdidi arttı. Son gönderdiğimiz grup bunların güvenliğini sağlamaya yönelik. Bizim oradaki askerimizin güvenliği sağlayacak askeri gücünüz var mı? Hayır. Peki kim sağlayacak? Şu anda tam da bunu konuşuyoruz. Bağdat'ta bu korumayı sağlayacak ilave güç yok. Irak'taki asker sayısını her boyutuyla değerlendirdikten sonra azaltmaya ya da artırmaya karar vereceğiz. Oradaki tehdit tamamen ortadan kalkmadan belki de artırma ihtiyacı duyacağız. Bu arada Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Dışişleri Bakanlığı'na, Türkiye'yi Musul'daki askeri varlığından dolayı BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet etmesi için talimat verdiği bildirildi. İbadi'nin, Güvenlik Konseyi nezdinde, Türkiye'nin güçlerini acilen Irak'tan çekmesi talebinde bulunulmasını istediği de kaydedildi.

BİZİ TESLİM ETMEYİN: Barzani'nin ziyareti sırasında Suriye'deki Kürtlerin de durumlarını ele aldık. Suriye'deki Kürtler bile, 'YPG'ye bizi teslim etmeyin. Bunlar kendi ideolojilerini bize dayatıyor. Ateist bir Kürt toplumu yetiştirmek istiyorlar. Fakat yine de kendilerinden olmayanlara zulüm ediyorlar' diyor.

'SABRIMIZ SINIRSIZ DEĞİL'
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz olgun bir devlet gibi davranıyoruz. Ancak bizim de sabrımız sınırsız değil. Bugüne kadar yapılanlara karşılık vermiyorsak, korktuğumuzdan ya da suçluluk duygusundan değil" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul'daki asker sayısını artırabiliriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN