Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ceza ile sansüre dur yasası yolda

YSK - RTÜK ikilisinin özel televizyon kanalları üzerinde kurduğu ceza-sansür mekanizmasına neşter vurulacak

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Ceza ile sansüre dur yasası yolda
Düzenlemeyle özel televizyonların, TRT mantığı ile denetlenmesine ve cezalandırılmasına son verilecek.

Seçim dönemlerindeki yayınlar sadece radyo ve televizyon yayınlarına dair genel hükümlere tabi olacak.

Milli güvenlik, kişilik hakları, özel yaşam, genel ahlak dışında yayınlara müdahale edilemeyecek.

SÖZDE ÖZGÜRLÜKÇÜLER KİRLİ İTTİFAKA SESSİZ

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) raporlarını temel alarak kestiği seçim dönemi cezaları, akıl almaz bir düzeye ulaştı. YSK, aHaber'e yönelik en son 43 yayın durdurma cezası verirken, toplam ceza sayısı 239 oldu. YSK'nın özel televizyon kanalları üzerinde kurduğu "ceza-sansür" mekanizması hükümet tarafından da gündeme alındı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş özel televizyonların, TRT mantığı ile denetlenmesine ve cezalandırılmasına son verecek bir yasa tasarısı hazırlanması talimatını verirken, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları da konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hazırlanan tasarıda, seçim dönemlerindeki yayınların sadece radyo ve televizyon yayınlarına dair genel hükümlere tabi olması öngörülüyor. Milli güvenlik, kişilik hakları, özel yaşam, genel ahlak kuralları gibi durumların dışında yayınlara müdahale edilememesi planlanıyor. Özel TV kanallarına TRT mantığını dayatarak çeki düzen vermeye çalışan YSKRTÜK ikilisinin aHaber'i karartmaya dönük cezalarına siyasilerden de tepki yağdı. Acilen bir yasal düzenleme yapılması gerektiği fikrinde birleşen siyasiler şunları söyledi:

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan:


SUSTURMAK DEMEK
AHaber'e verilen cezalar ceza olmaktan öte artık rekora gidiyor. Özel teşebbüsün yayın politikasını devlet belirleyemez. Hatta her partinin kendi televizyonu olmalıdır. Bu ayıp değildir, suç da olmamalıdır. RTÜK'e ne özel kanalın kimi konuk ettiğinden? Medya özgürlüğünden bahsedeceksek bu kararlar artık tarih olmalı. Meclis ilk fırsatta meseleye el koyacak ve çağ dışı, akıl almaz bu yasakçı düzenlemeyi kaldıracaktır. RTÜK ve YSK'nın eski Türkiye'yi andıran bu kararları yeni bir düzenlemeye muhtaç. Mesele özel televizyonun istediği konuğu televizyonuna çıkaramaması saçmalığı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar:


HUKUKA İHANET!
Kamu kaynaklarını kullanmayan özel sermaye ile kurulmuş kanalları TRT ile eş tutup, aynı kanun hükmüne dayandırarak cezalandırmak sansür olduğu kadar hukuka da ihanettir. Eğer birileri siyasi hesabını kanuni yasal boşluklardan yararlanarak gerçekleştiriyorsa, engel olmak için kanun çıkartılabilir. İnşallah YSK ve RTÜK'teki bu ihanete yönelik düzenleme üç aylık programla gerçekleşir.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner:


TAHAMMÜL MÜLKÜNÜ YIKTILAR
YSK ve RTÜK'e şairin "Tahammül mülkünü yıktın. Hulagu Han mısın kafir" dizeleriyle cevap vermek istiyorum. Onlar tahammül mülkünü yıktılar. Bu kanun 1961 darbesi sonrasında, devletçi kafa yapısıyla hazırlanmış. Utanç verici. Tamamen AK Parti'yi savunan kanallara verilmiş bir ceza. Yeni Türkiye'ye yakışmayan kanun değiştirilmeli.

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop:


DÜZENLEME YAPILMALI
Türkiye'deki televizyonculuk anlayışı siyah-beyaz televizyon dönemine dayanıyor. Dünya, teknik, televizyonculuk anlayışı değişti. Hukuki ve uygulamada sorun var. Bu kadar katı uygulanmamalı. En kısa zamanda günümüz şartlarına uygun adım atılmalı. Özgürlükçü anlayışla düzenleme yapılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceza ile sansüre dur yasası yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN