O ilçeler terörden ev ev temizlenecek

Giriş Tarihi: 15.12.2015
O ilçeler terörden ev ev temizlenecek

Başbakan Davutoğlu, aHaber'de gündemi değerlendirdi. PKK'nın, Cizre'yi Kobani'ye çevirmek istediğini söyleyen Davutoğlu: Bu şehirler gerekirse ev ev bu teröristlerden temizlenecek

Başbakan Ahmet Davitoğlu aHaber'de gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. aHaber Ankara Temsilcisi Murat Akgün ile Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu'nun sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Cizre'de yaşananlara değinerek, "Kobani'ye çevirmek istiyorlar" dedi. Operasyonların Mehmetçiği hedef alan teröristlerin öldürülene kadar süreceğini belirten Başbakan: "Cizre'de, Silopi'de tek bir mahalle kalmamış olsun, tek bir ev olmamış olsun yığınak yapılmış olsun; bu temizlenecek. En kısa zamanda, en etkin mücadele ile sürecek" dedi. Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

SONUNA KADAR MÜCADELE
(Terör örgütünün kurduğu hendek ve barikatlar)
Bu yöntemin uygulanabildiği birkaç nokta kaldı. İnleri, mağaraları, kampları ilk defa tasfiye ettiler. Biz kırsal kesimde mücadeleyi yürütürken, mezarları, gerçek mezarlarsa dokunulmadı. Bu şehirler gerekirse ev ev bu teröristlerden temizlenecek. Nasıl Dağlıca olduğunda bu dağlar temizlenecek dediysek, şimdi o dağlarda tek bir terörist kalmadı. Soğukta -10'da operasyon yapıldı. Telsizi bizzat dinledim, silah arkadaşlarımızı tasfiye edenler öldürülene kadar mücadele sürecek. Cizre'de, Silopi'de tek bir mahalle kalmamış olsun, tek bir ev olmamış olsun yığınak yapılmış olsun; bu temizlenecek. En kısa zamanda, en etkin mücadele ile sürecek. Cizre'ye, Kobani'ye çevirmeye çalışıyorlar. Cizre Türkiye'nin en asri merkezlerinden biri. Bu ilçelerimizde bu mücadele sürecek. Eğitim faaliyetlerinin aksamaması için çabalar yürütülüyor. Barikatlar açılınca çocuklar okula gidecek.

O ilçeler terörden ev ev temizlenecek

TSK, KALMAYA DEVAM EDECEK
(Musul'da TSK varlığı)
Bu tek taraflı değil, uluslararası hukuk çerçevesinde. Başika'da, Diana'da olan eğitim üslerimizin meşruiyeti su götürmez. Bizim buraya yönelik saldırılara karşı tedbir alma zaruriyetimiz çıktı. Birliğimiz orada olmaya devam edecek. Burada bir güç kaydırması oldu. Askerlerimiz muharip olarak değil, eğitim amaçlı. Takviye güçleri ise onları korumak için. Biz askeri gereklilikler neyse onu yaptık, gerekiyorsa güç kaydırdık ya da yeniden tanzim için adımları attık.

ÖZÜR VEYA TAZMİNAT YOK
(Rus uçağının düşürülmesi)
Biz en başından beri tutarlı bir tavır izledik. Biz defaten ikaz etmemize rağmen, biz tepkide bulunduk. Defalarca ihlal olmuş, uyarılmış bir uçağa karşı eylem söz konusu. Özür veya tazminat olamaz. Türkiye ve Rusya ikili güvenlik ve kalkınma için ihtiyaç hisseden ülkeler. Gerilimi artırmak yönünde politika izlemek doğru değil. Biz "gelin mesele neyse, masada konuşalım, gereken neyse onu masada konuşalım" dedik. Üçüncü bir ülkede yaşananlardan dolayı iki ülke ilişkisi etkilenmemelidir. Türkiye hava sahasını korumak için her türlü tedbiri alır, izahat vermek zorunda değiliz. Ama diyaloğa açığız.

RUSYA'DA TÜRKİYE GÖRÜŞMESİ

YILDIRACAKLARINI SANIYORLAR
(Şırnak ve Cizre'de öğretmenlerin şehri terk etmesi)
Son 30 yılın en kritik fakat en başarılı operasyonlarını yürütüyoruz. Terör örgütü bilinçli bir şekilde, biraz da Suriye ve Kobani'de yaşanmışlıkla gelen kibir ve saldırganlıkla terörün alanını şehirlere yaydı. Kantonun olmayacağını biliyorlar, bizi yıldırabileceklerini zannediyorlar. Cizre'de, Silopi'de, Yüksekova'da yoğunlaşan barikatlar, hendekler halkı bi-zar etmek istiyorlar. Sonra halkın devleti suçlayacağını zannediyorlar.

HAYRETLE KARŞILIYORUM

Ben de sokağa çıkma yasağından memnun değilim. Ama sokağa çıkma yasağı olmaması sivil kayıplarına yol açabilir. Çözüm mücadeleyi kararlı bir şekilde yürütmek. Bu konuda herkesin kararlı bir tavırda bulunması. Sayın Kılıçdaroğlu'nun "arkadaşlar" demesini hayretle karşılıyorum. Hayatı tarumar edenlerden arkadaş olur mu?

ÖN ŞART GETİRMEDEN HER ŞEYİ TARTIŞIRIZ
Benim görevim ülkede sükuneti sağlamak. Kutuplaşma içinde yeni anayasa yapılamayacağını gördük. Bir tarafta ekonomik kriz olmaması için çaba sarf edeceğiz, öbür tarafta başkanlık sistemi dahil tartışılabilecek bir ortam hazırlayacağız. Toplumda kutuplaşmayı azaltmak, başka çevrelerle konuşur hale gelmesi. Türkiye'de en büyük tehlike toplumun birbiriyle konuşmaması. Birbirimizle konuşmamız gerek. Anayasa yapacaksak, herkesin kaygısını gözeten yeni bir anayasa. Yeni anayasa konusunda itiraz yok. İtiraz yapısal konulardır. Denediğimiz şeyleri tekrar tekrar önümüze getirmemek gerek. Birikimlerimizi değerlendirmek gerek. Başkanlık sistemi dahil bazı tartışmalar, 27 Nisan e-muhtırası olmasa gündemimizde bile olmayabilirdi. Bütün bu tecrübeler ışığında, Sayın Kılıçdaroğlu'na ön şart getirmeden her şeyi tartışma çağrısında bulunuyorum.

AHABER'E CEZA KABUL EDİLİR GİBİ DEĞİL
Başbakan Davutoğlu, aHaber'e kesilen 130 saat yayın durdurma cezasına tepki gösterdi. Yasal düzenlemenin gündeme gelebileceğine dikkat çeken Davutoğlu, "239 ceza, 130 saat yayın durdurma. Bunlar cezalandırmanın ötesinde" ifadelerini kullandı, şu mesajları verdi:
RTÜK ve YSK'nın bu tür konularda temel ilkeleri öne alan, bir tutum benimsemesini beklerdik. Fakat bunun böyle olmadığı ortaya çıkıyor.
Esas çarpıcı olan, her zaman basın özgürlüğünü, fikir özgürlüğünü savunanların, konu aHaber olunca bundan imtina etmeleri ve çifte standart uygulamaları...
(Yasal düzenleme) Gerekiyorsa bunlar üzerinde konuşabiliriz. Madem ki bu kadar ifrata götüren uygulamalar var, üzerinde mutlaka düşünülmesi lazım. Seçim dönemi 4 yıl sonra diye beklemeksizin, bu fikir ve düşünce özgürlüğünü kısıtlayan bir uygulama olması hasebiyle de, mutlaka değerlendirilmesinde fayda var.

A HABER'E VERİLEN CEZALARI YORUMLADI

DOĞALGAZIN KESİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL
Rusya var olan anlaşmalardan kaynaklı imtinalardan vazgeçeceğini sanmam. Doğalgazın kesilmesi söz konusu değil. Bunlar uluslararası anlaşmalarla tahkim edildi. Kaybedecek tek taraf olmaz. Burada bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum ama her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O ilçeler terörden ev ev temizlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN