Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uluslararası Kadın Araştırmaları Kongresi sona erdi

Giriş Tarihi: 15.12.2015 17:36 Güncelleme Tarihi: 15.12.2015 17:37
Uluslararası Kadın Araştırmaları Kongresi sona erdi

2. Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Araştırmaları Kongresi'nde, AB uyum yasaları çerçevesinde ve tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde, kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi, sağlık, hukuk, siyaset, eğitim ve iş dünyasında sahip olmaları gereken tüm hakları elde edip konumlarını yükseltebilmeleri amacına yönelik politika ve stratejilerin üretilerek misyonun tamamlandığı bildirildi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi (SAUKAM) işbirliğinde, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde 11-13 Aralık tarihlerinde düzenlenen 2. Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Araştırmaları Kongresi'nin sonuç bildirgesinde, kongrede 2 gün boyunca eş zamanlı gerçekleşen "kadın ve adalet", "kadın ve sağlık", "kadın ve toplumsal cinsiyet", "kadın ve din", "kadın ve siyaset", "kadın ve şiddet", "kadın ve eğitim", "kadın ve sanat" ile "işte kadın" başlıklarında 12 panel, 36 sözel ile 64 poster bildirinin sunulduğu belirtildi.

Kongreye dünyanın önde gelen isimleri katıldı

Bildirgede, Türkiye'de ilk defa uluslararası düzeyde üniversite ve sivil toplum işbirliği sergilenen kongreye çok sayıda bürokrat, gazeteci ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı kaydedildi.

Kadınların güçlendirilmesine yönelik konular ele alındı

Kongrede kadınların güçlendirilmesinin yolunun sadece ekonomiden geçmediği, karar alma mekanizmalarına katılımlarının sağlanması ve bu konuda özgüvenlerinin geliştirilmesi gerektiği, farklı ülkelerden örnekler verilerek anlatıldığı belirtilen bildirgede, dünyada kadınların mülk edinimlerinin en düşük olduğu bölge olan Güney Asya ve Sub-Saharan Afrika'daki durumun analiz edildiği, dünyada kadın girişimciliğinin makro ve mikro düzeyde analizinin yapıldığı belirtildi.

Bildirgede, son dönemlerde kadınların siyasi mücadelesinde kadın temsiliyetinin artması konusunda gözardı edilemeyecek oranda önemli adımlar atılırken, halen kat edilmesi gereken büyük bir mesafe olduğu gerçeğinin tartışıldığı vurgulanarak, kadınları tehdit eden hastalıklar ve buna yol açan modernleşmenin yarattığı yeni risk faktörlerinin mercek altına alınarak, durum analizinin yapıldığı kaydedildi.

Kadın hakları konusuyla ilgili olarak, AB uyum yasaları çerçevesinde ve tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde, kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi, sağlık, hukuk, siyaset, eğitim ve iş dünyasında sahip olmaları gereken tüm hakları elde edip konumlarını yükseltebilmeleri amacına yönelik politika ve stratejiler üretilerek misyonun tamamlandığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası Kadın Araştırmaları Kongresi sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN