'Amaç, dağda yediği darbeyi telafi etmek'

'Amaç, dağda yediği darbeyi telafi etmek'

Terör örgütü dağdaki kayıplarını gizlemek için şehirlere indi. Suriye'de DAEŞ'e karşı sempati kazanan YPG üzerinden de kendisini dış güçlere ispat etmeyi amaçlıyor

Terör örgütü Çözüm sürecini sabote ederek 23 Temmuz'da başladığı saldırılarında, daha önceki eylemlerinin aksine bu kez şehirleri, sokakları kullandı. Kandil başta olmak üzere yüzlerce militanını dağda, kamplarda kaybetti, mağara ve sığınakları imha edildi. 23 Temmuz'da başlayan operasyonlarda öldürülen militan sayısı 2 bini geçti. Bölgeyi yakından takip eden isimlere göre sonu olmayan hendek ve barikat siyasetiyle örgüt kazanamayacağının farkında. Amaç, dağdaki ağır kaybı gizlemek.

Öte yandan Suriye kolu YPG'nin batıda kazandığı sempatiyi kullanarak bölgeyi "ikinci bir Kobani mücadelesi" olarak yansıtmak... Kendisini "batının tatlı teröristi" haline getirmeyi amaçlayan örgüt, bu stratejiyle batı nezdinde meşrulaşmayı hedefliyor. Ancak, örgütün 'tutarsız stratejisi' aynı zamanda "yok oluşun başlangıcı" olarak değerlendiriliyor.


OYUN TUTMADI

'BAŞARISIZ OLDU'


Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu:
40 yıllık kırsaldan kente doğru savaş stratejisini kaybetti. Örgütte kopuşlar yaşandı ve kırsalda eylem yapamaz hale geldi. Örgütün savaş stratejisi bölgede başarısız oldu. Telafi için hendekler kazarak şehir savaşına yöneldi.

BORDO BERELİLER ŞEHRE İNİYOR

KÜRTLER, PKK'NIN UMURUNDA DEĞİL


AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu:
PKK, vatandaşın geleceğini düşünmüyor. Hendeklerin bölgedeki Kürt halkını nasıl etkilediği örgütü ilgilendirmiyor. Dağda yürüttüğü mücadelesinin de kendisini ayakta tutamayacağını biliyor. Bu yüzden sadece Türkiye'yi rahatsız etmek istiyor. Hendek siyaseti de bölgede halktan destek görmüyor. Bundan 5 gün önce PKK Mardin Kızıltepe bölgesinde halkı sokağa dökmek istedi. Hendek kazma faaliyeti düzenledi. Ama halk "hayır" dedi. PKK çatışmayla dış güçlere varlığını ispatlamak istiyor. Küresel güçlerin bir vesayet savaşıdır.

'HALKTA KARŞILIĞI YOK'


Çözüm-Der Genel Başkanı Av. Ercan Ezgin:
Bölge halkında karşılığı olmamasına rağmen birilerinin adeta dayatmayla uyguladığı 'demokratik özerklik, hendek siyaseti' günlük hayatı çekilmez hale getirdi. Sivil can kayıplarının yaşanacağının öngörülmesine rağmen bile bile silahlı çatışmanın sivil alanlara kaydırılması asla kabul edilecek bir durum değildir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Amaç, dağda yediği darbeyi telafi etmek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN