Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Aziz Sancar'ı kabul etti

Giriş Tarihi: 16.12.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan Aziz Sancar'ı kabul etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ilk defa kimya alanında Nobel ödülü kazandıran Prof. Aziz Sancar ile eşi ve manevi kızını kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 1.5 saat süren görüşmede Türk eğitim sisteminin yanı sıra sigara ve kanser ilişkisi de konuşuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Beni bir Cumhurbaşkanı olarak dinlemiyorlar. Belki sizi bir bilim adamı olarak dinlerler. Katıldığınız yayınlarda lütfen sigarayı bırakmaları için uyarın" dedi. Cumhurbaşkanı ile görüşmeden sonra ilk röportajını aHaber televizyonuna veren Prof. Sancar şunları kaydetti:
Türk milleti bilim insanına önem veriyor. Ama acıklı bir durum var. Bu ödülü ilk defa ben aldım diye üzüldüm memleketim adıma. Yurtdışında genetik ve biyoloji alanında araştırma yapan, çok iyi araştırmacılarımız var. Onların da Nobel ödülü almalarını bekliyorum. Bugüne kadar benim ismim, kimya alanındaki ders kitaplarında vardı ama ne Türkiye'de ne dünyada kimse beni tanımazdı. Şimdi bir Türk ödül aldı diye tüm dünya tanıyor.
Yeni nesil Cumhuriyeti takdir etmiyor. Cumhuriyet mucizedir. Kravatımda Osmanlı tuğrası, ceketimde Türk bayrağı vardır. Ben ABD'ye geldiğimde kimse Atatürk'ü, Türkiye'yi bilmiyordu. Benim eşim Amerikalı. Bunları öğrenince haksızlığı gördü. Şimdi o benden daha çok milliyetçi.

ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ
Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel madalyası ve rozetini Genelkurmay Başkanlığı'na teslim etti. 19 Mayıs'ta madalya ve rozet, Anıtkabir Müzesi'ne konulacak. Sancar Anıtkabir'i de ziyaret etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Aziz Sancar'ı kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN