Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YSK ve RTÜK'ün basın sansürüne TBMM el koyacak

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Ahaber'e verilen cezalar sonrası gündeme gelen basına sansür konusunda TBMM'nin bütçe görüşmeleri sonrası RTÜK ve YSK'nın eski Türkiye'den kalma tavırlarının ele alacağını söyledi. Turan, "özel televizyon kanalı istediği konuğu ekranına çıkarabilmeli" dedi.

Giriş Tarihi: 16.12.2015 09:07 Güncelleme Tarihi: 16.12.2015 17:14
YSK ve RTÜK'ün basın sansürüne TBMM el koyacak

Yunus GÖKSU / Sabah.com.tr

Türkiye gündemini meşgul eden bir çok konu hakkında AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sabah.com.tr'ye konuştu. Genç yaşta siyasete başlayan Bülent Turan AK Parti teşkilatının bir çok kademesinde görev yapmış bir isim. Geçen dönem İstanbul Milletvekili olan Turan 1 Kasım'da yapılan seçimlerde Çanakkale Milletvekili olarak Meclis'e girdi. Ve turan parti grubu oylamasıyla AK Parti Grup Başkanvekili oldu.

CHP'li Haluk Koç'un Bilal Erdoğan'ı hedef alarak Daeş yalanıyla basınla paylaştığı fotoğraf için sadece esnaftan özür dilemesi Bilal Erdoğan'dan özür dilememesini nasıl yorumluyorsunuz?

Bir defa çok geç kalınmış bir özür. O bile asıl muhatabı es geçilerek yapıldı. Siyasiler ağızlarından çıkan her kelimeye dikkat etmek durumunda. Kaldı ki parti sözcülüğü yapan birinin karşısındakini hedef almadan söyleyeceği şeyin aslını astarını araştırması gerekiyor. Özür dilemez ise bu yalanı kendisinin peşini ömür boyubırakmayacaktır.

"CHP ve MHP genel Başkanlarının değişmemesi AK Parti'ye yarar"

En son yine CHP'li başka bir vekil Eren Erdem'in Rus TV'sinde yaptığı açıklama için CHP'nin tavrı ne olmalı?

Kabul edilebilir bir şey değil. Mustafa Kemal'in 92 yıllık partisi CHP Genel Başkanı ve yetkili kurullarıyla gerekeni yapmalı. Sınırımızın ihlali neticesinde Rus uçağının düşürülmesiyle bugüne gelinen süreç öylesine hassasken, Rusya yalan, yanlış bilgilerle Türkiye'ye yüklenirken CHP'li vekilin Rus televizyonuna böyle bir iftirada bulunması kabul edilemez. Umarım partisi malum milletvekili hakkında gerekeni yapar.


CHP ve MHP kongreye gidiyor. İki partide de genel başkanlar değişir mi?

Genel başkanlar değişir veya değişmez bizim görüşümüzden ziyade parti delegelerinin kanaati belirleyici olacak. Hiçbir makam kalıcı değil. Ben rakip partinin Grup Başkanvekili olarak sadece şunu söyleyebilirim. Her iki parti de genel başkanlarıyla birlikte girdikleri seçimlerden başarısızlıkla ayrılmıştır. Biz tabi ki bu açıdan her iki siyasi partinin genel başkanının da kalmasını isteriz. Fakat toplum vizyoner, dinamik, laftan çok iş üreten bir muhalefet istiyor. Bunun muhakemesini CHP ve MHP teşkilatları yapacaktır.


Avrupa Birliği'nde 17. Fasılın açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
AB süreci Türkiye için çok uzun bir serüven haline geldi. Biz fasılların açılması ve bir an evvel düzenlemelerin yapılıp kapatılması için güçlü bir iradeye sahibiz. 1 Kasım seçimlerinden güçlü bir hükümet ortaya çıktı. Dolayısıyla AB sürecini hızla yürütecek sene sonunda vize serbestinin de hayata geçirilebileceği bir irade şu anda hükümette mevcut.

Seçimlerin ardından RTÜK ve YSK'nın Ahaber'e bedel ödetircesine verdiği cezaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eğer medya özgürlüğünden bahsedeceksek bu kararlar artık tarih olmalı. Şahsi kanaatim odur ki meclis ilk fırsatta meseleye el koyacak ve çağ dışı, akıl almaz bu yasakçı düzenlemeyi kaldıracaktır. Bütçe sonrası konuyla ilgili adımları atma niyetindeyiz. RTÜK ve YSK'nın eski Türkiye'yi andıran bu kararları yeni bir düzenlemeye muhtaçtır. Mesele A Haber veye başka bir kanal meselesi değil, mesele özel televizyonun istediği konuğu televizyonuna çıkaramaması saçmalığını kaldırmaktır.

Tek kelimeyle;

Başkanlık
İstikrar

Anayasa
Uzlaşı metni

Aziz Sancar
Gurur

Paralel Yapı
Dehşet

Çanakkale (Bülent Turan'ın seçim bölgesi)

Çanakkale'yi tek kelimeyle geçemeyeceğim. Çanakkale varoluş mücadelesi verdiğimiz çok özel bir yer. Ders çıkarmamız gereken, hafızalarda tazeliğini hep koruyan bir yer. Bugün ihtiyaç duyduğumuz birlik, beraberliği, bütünlüğü, dayanışmayı bulabileceğimiz bir adres. Bir marka şehir; tarımı, turizmi, kültürü, doğasıyla. Böylesine özel bir şehirde milletvekilliği yapmak benim için büyük gurur. Biz Çanakkale'yi milli şuurumuzun başkenti olarak görüyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK ve RTÜK'ün basın sansürüne TBMM el koyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN