Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 Aralık kumpasında 6 yakalama kararı

17 Aralık kumpasında soruşturmasında geçtiğimiz günlerde adli kontrol uygulanarak serbest bırakılan 6 polis hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 17.12.2015 10:40 Güncelleme Tarihi: 21.12.2015 10:26
17 Aralık kumpasında 6 yakalama kararı

17 Aralık 2013'te gerçekleştirilen seçilmiş hükümeti devirmeye yönelik girişimde, çeşitli usulsüzlükler yaptıkları gerekçesiyle yapılan operasyon çerçevesinde gözaltına alınan fakat daha sonra sorguları ardından serbest bırakılan şüpheli 6 polis hakkında yapılan itiraz kabul edildi. Aralarında Mehmet Akif Üner, Yasin Topçu ve Mehmet Yeşilkaya'nın da bulunduğu 6 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Tutuklamaya sevk edilen 14 şüphelinin tamamının serbest bırakılması yönündeki kararı veren İstanbul Sulh Ceza Hakimi Maksut Karakulak, savcılığın 6 kişinin tutuklanmasına ilişkin yaptığı itiraz ve dosyaya sunulan yeni deliller üzerine yeni bir değerlendirme yaptı.

17 ARALIK'TA ERDOĞAN DİK DURMASAYDI NE OLURDU?

YENİ DELİLLER

Savcılığın dosyaya sunduğu ek fezlekeyi ve 25 Aralık kumpası iddianamesini de delil olarak değerlendiren Hakim Karakulak, şüphelilerin eylemlerinin FETÖ/PDY Terör örgütüne üye olma suçu olarak değerlendirmesi gerektiği, aynı şüphelilerin 17 Aralık'tan sonra 25 Aralık'ta benzer bir girişimde bulundukları, bu iki eylemin birbirinden ayırt edilmesinin mümkün olmadığına kararında yer verdi.

Kararda, Cumhuriyet Savcılığının ilk tutuklama talebinde terör örgütüne üye olma suçundan tutuklama talep ettiği halde eylemlerinin ve amacının soruşturma açısından henüz irdelenmemiş olması, dosya içeriğinin görevi kötüye kullanmak ve gizliliğin ihlali suçlarıyla sınırlı tutulup asıl konunun yeterli derecede ele alınmamış olsa da aynı şüpheliler hakkında FETÖ/PYD ile mücadele kapsamında açılmış davalar ve devam eden soruşturmalar bulunduğu kaydedildi.

17 ARALIK İHANETİ 44 YIL ÖNCE BAŞLAMIŞTI

YAKALAMA KARARI

Bu durumun göz önüne alındığında söz konusu suçtan soruşturmanın derinleştirilmesi gerektiği kaydedilen kararda, silahlı terör örgütüne üye olma suçu yüklenen şüpheliler hakkında kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delillerin bulunması, kaçma ve delil karartma şüphesi bulunduğu düşünüldüğünden adli kontrol kararının tek başına yeterli olmadığı, Yasin Topçu, Mehmet Akif Üner, Mehmet Yeşilkaya, Duran Denizci, Hayri Akın ve Alpaslan Çalışkan hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verildiği kaydedildi.

Sulh Ceza Hakimliği'nin, Terör savcılığının tutuklamaya sevk evrağında olayları eksik değerlendirdiği basite indirgediği sonradan polisin ek fezelekesi ve 25 Aralık dava dosyasının ayrıntılı incelenmesi sonucu bu kararı aldığı değerlendirildi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 Aralık kumpasında 6 yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN