'Başika için gereken tüm adımları atarız'

Giriş Tarihi: 17.12.2015
'Başika için gereken tüm adımları atarız'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak'ın Musul kenti yakınlarında Türk askerinin Peşmergelere eğitim verdiği Başika kampına DAEŞ'in düzenlediği saldırıya ilişkin "Bu gelişme bizim o bölgeyi tahkim etmek için attığımız adımların haklı olduğunu ortaya koymuştur" dedi. Davutoğlu, kampa yeni asker gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin de silahlı kuvvetlerin bu konuda tam yetkili olduğunu söyledi. Belçika'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

GÜVENLİK SINIR ÖTESİNDEN BAŞLAR: Irak ve Suriye'de öyle gelişmelerle karşı karşıyayız ki, artık sınırlarımızın güvenliği sınır ötesinden başlar. Buradaki mevcudiyetimiz tamamen Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesindedir. Ve terörle mücadele bağlamındadır. Meşru Irak güçleri bu bölgede hakimiyet kurana kadar Türkiye'ye dönük riskler de içeren bu bölgelerde Türkiye gerekli tedbirleri alır. Askeri gereklilikler esastır. Eğer orada yeni bir adım atmak da gerekirse, silahlı kuvvetlerimiz bu konuda tam yetkiye sahiptir.

'HAKLI OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKTI'
"Her zaman olduğu gibi misliyle mukabele edildi ve o civardaki DAEŞ mevzileri de imha edildi. Bu Türkiye'nin caydırıcı gücünü göstermesi bakımından önemlidir. Dolayısıyla bu gelişme bizim geçtiğimiz günlerde o bölgeyi tahkim etmek için attığımız adımların haklı olduğunu ortaya koymuştur. Bunu dost ve kardeş Irak hükümetiyle de paylaşacağız. Büyükelçiliğimiz gerekli bilgilendirmeleri yapacak."

'KAYGI VERİCİ BİR DURUM YOK'
"Başika'nın 4-5 kilometre ötesinde Peşmerge unsurları ile DAEŞ militanları arasında yoğun bir çatışmanın başlaması sonrasında Başika kampına da isabet eden mermiler ve maalesef Musul'da eğitilen bir asker, bir subay şehit oluyor, bizim ise 4 askerimiz hafif şekilde yaralanıyor. Askerlerimiz derhal Türkiye'de tadaviye alındı, kaygı verici bir durum yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başika için gereken tüm adımları atarız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN