Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'in beyin takımı firarda...

Giriş Tarihi: 17.12.2015
Paralel'in beyin takımı firarda...

Paralel Yapı'ya yönelik mücadele 2'nci yılını doldururken, örgüt hakkında Ankara'da da çok sayıda davalar açıldı. Ana örgüt soruşturması operasyonunda ise beyin takımından 68 kişinin yurtdışına kaçtığı ortaya çıktı

Örgütün eylemleri ve kumpaslarına ilişkin soruşturmalar devam ederken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "Ana Örgüt Soruşturması"nı yürütüyordu. Bu soruşturmadaki ilk operasyon geçtiğimiz cuma günü yapıldı. Haklarında gözaltı kararı çıkarılan 73 kişiden sadece 5'i bulunabildi. Kaçtıkları anlaşılan 68 şüpheliden 51'inin tek tek yurtdışına çıkış tarihleri tespit edildi. Ankara'daki diğer Paralel soruşturma ve davalar ise şöyle:

PARALEL KARA KUTU 'KAYNAK'TAN ÇIKTI

Usulsüz taltif soruşturması:
Eylül 2014'te usulsüz taltif verildiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada operasyonlar yapıldı. 21 Ekim 2014'te ise eski İstihbarat Dairesi çalışanı 18 kişi "yasa dışı dinleme" suçlamasıyla gözaltına alındı. Bu soruşturmanın iddianamesinde eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak ile yardımcısı Selahattin Dinçer de şüpheliler arasında yer aldı. Şüphelilerin, savunma projelerinde görev alan devlet görevlileri ile siyasetçileri dinlediği öne sürüldü.

YURTDIŞINA KAÇAN FETÖ'CÜLER!

Böcek davası:
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde kullandığı çalışma ofisi ve başbakanlık merkez binaya yerleştirilen böceklerle ilgili 13 şüpheli, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Erdoğan'ın koruma müdürü ile birlikte bir TÜBİTAK yöneticisi de hâkim karşısına çıktı.

KPSS hırsızlığına operasyon:
23 Mart 2015'te KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin Ankara merkezli 19 ilde 82 kişiye yönelik operasyon düzenlendi. Şüphelilerin çoğu suç örgütü, dolandırıcılık gibi suçlardan tutuklandı. Başsavcılık soruşturmayla ilgili "Milyonlarca kişinin hakkı yendi" dedi. 20 Nisan 2015'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca KPSS usulsüzlük iddialarına ilişkin ikinci operasyon yapıldı. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan savcılık iddianamesine 230 şüpheli girdi.

TÜBİTAK davaları:
14 Nisan 2015'te 4 gün önce istifa eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile birlikte bu kurumdaki Paralel ekibe operasyon yapıldı. Suçlama, genelgeye rağmen 145 Paralelci'nin usulsüz işe alınmasıydı. Paralel Yapı'nın en çok önemsediği kurumlardan biri olan TÜBİTAK'a ilişkin, 6 ayrı başlıkta 50'den fazla soruşturma dosyası mevcut.

Askeri savcılığın soruşturması:
Sivil savcılığın yanı sıra Genelkurmay Askeri Savcılığı da TSK içinde Paralel Yapı mensuplarını tespit ederek ayıklamak için soruşturma yürütüyor. Kasım 2014'te, Askeri Yargıtay'da üye olarak görev yapan bir kişi 'gizli tanık' sıfatıyla ifade verdi. Bu kişi, Askeri Yargıtay içinde Gülenci yapılanma hakkında önemli bilgiler verdi.

İl il operasyonlar:
İzmir ve Ankara dışında, İzmir, Bursa, Manisa, Niğde, Kocaeli, Eskişehir, Konya, Kırıkkale, Adana, Mersin, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Şanlıurfa, Sivas, Kayseri, Van, Iğdır, Isparta Paralel Yapı'ya yönelik operasyonların yoğun yaşandığı diğer iller oldu.

PARA KAYNAKLARINA DARBE

Bank Asya
Eylül 2014'te MASAK, Paralel Yapı'nın bankası olarak bilinen Bank Asya için inceleme başlattı. Bankaya 1 günde 1 milyar TL yatıranların peşine düşen MASAK, kara para soruşturması yürütüyor. 3 Şubat 2015'te BDDK, Bank Asya'nın yönetim kurulunu belirleyen yüzde 40'lık imtiyazlı payın yüzde 63'lük bölümünün TMSF'ce kullanılmasına karar verdi. Bank Asya'nın yönetimi TMSF'ye geçti. 29 Mayıs 2015'te BDDK, 4 aydır hâkim ortak hisselerini kontrol ettiği Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesine karar verdi.

Kaynak Holding
26 Mart 2014'te Paralel Yapı'nın kasası olarak görülen Mustafa Özcan'ın başında bulunduğu Kaynak Holding'e MASAK ve İstanbul Mali polisi, kara para ve vergi kaçakçılığı suçlamasıyla operasyon yaptı. İstanbul Bulgurlu ve Mahmutbey'deki merkez binalara yapılan baskınlarda, şirketlerin bilgisayar ve hesaplarına el konuldu. 18 Kasım'da 19 şirket, bir vakıf ve bir derneğe kayyum atandı. Sonra 13 şirket daha tespit edildi. 1979'da İzmir'de kurulan holding, ticari hayata yayıncılıkla başladı ve Sızıntı Dergisi'ni çıkardı. Holding, 16 farklı sektörde 23 ayrı şirkete sahip. 7 bine yakın çalışanı, yıllık 1.5 milyar lira da cirosu var.

Koza İpek Holding
Akın İpek'in sahibi olduğu Koza İpek Holding'e yönelik de kara para transferi nedeniyle soruşturma başlatıldı. Özellikle Bahreyn ve Malta gibi ülkeler üzerinden yürüyen para hareketliliği inceleniyor. 26 Ekim'de holdingin Kanaltürk, Bugün TV, Bugün ve Millet gazeteleri gibi 22 şirketine el konuldu.

KRİPTOLU TELEFONLARIN DİNLENMESİ:

20 Ocak 2015'te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, AYM Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve MGK üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların dinlenmesine ilişkin soruşturmada, TİB ve TÜBİTAK çalışanı 28 kişiye operasyon yapıldı. 25 Şubat 2015'te Ankara'da yapılan operasyonlarda ise 3'ü TİB görevlisi 51'i polis 54 kişi gözaltına alındı. Suçlama 2009-2013 arası Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü'nce yapılan önleme dinlemelerindeki usulsüzlükleri kapsıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'in beyin takımı firarda...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN