Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: "Dünya beşten, Diyarbakır hendekten büyüktür"

Giriş Tarihi: 20.12.2015 11:11 Güncelleme Tarihi: 20.12.2015 13:46
Başbakan Davutoğlu: Dünya beşten, Diyarbakır hendekten büyüktür

Genel Başkanı ve , Arena Spor Salonu'nda AK Parti Genel Merkez si'nde konuştu.Başbakan Davutoğlu kongre öncesi salona giremeyen gençlere araç üzerinden seslendi.

Davutoğlu, Arena Spor Salonu'nda Genel Merkez si'ne gelişinde salon dışında bekleyenlere parti otobüsünden kısa bir selamlama konuşması yaptı. AK Parti Genel Başkanı ve , gençlik kollarının bir yılda iki seçim çıkarmasının kolay olmadığını belirterek, "Ama o gençlik kolları, AK Parti'nin gençlik kollarıysa 81 vilayetin meydanlarını doldurur ve gençlik kolları neymiş herkese gösterir" dedi.

ALINLARINIZDAN ÖPÜYORUM

"Türkiye'nin 81 vilayetinin ruhu da gönlü de yüreği de burada bugün" diye seslenen Davutoğlu, "Gençler sizin her birinizi alınlarınızdan öpüyorum. Sizler böyle soğuğa fırtınaya her türlü siyasi ya da iklime dayalı boraya dimdik durdukça, ayakta oldukça AK Parti davası ilelebet hak yolda yürüyecektir. Her birinizin gözündeki ışığı kalbindeki iman ruhunu, zihnindeki Türkiye aşkını görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

TEŞEKKÜR EDİYORUM

"Burada bu dava bayrağını büyük bir dirayetle iki seçim geçirerek götüren ve bugün kardeşine devredecek olan Abdurrahim (Boynukalın) kardeşim burada" şeklinde konuşan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

İki seçim, bir yılda... Bir gençlik kollarının iki seçim çıkarması kolay değil. Ama o gençlik kolları, AK Parti'nin gençlik kollarıysa 81 vilayetin meydanlarını doldurur ve gençlik kolları neymiş herkese gösterir. Abdurrahim kardeşime ve ekibine teşekkür ediyorum. İstanbul il başkanlığımızdan, şimdi genel merkez gençlik kolları başkanlığına gelen Melih (Ecertaş) kardeşimiz...O da İstanbul'da büyük meydanları doldurdu. Şimdi de inşallah bütün Türkiye'de hizmet edecek. Hep beraber, el ele yeni Türkiye'ye barış içinde, huzur içinde alnımız ak yürüyeceğiz inşallah.

DIŞARIDA KİMSE KALMAYACAK

Davutoğlu, kongre için soğuk havada bekleyenlerin bulunduğunun altını çizerek, dışarıda bir tek AK gencin kalmaması, herkesin içeri girmesi konusunda talimat verdiğini söyledi. Davutoğlu, "Oturacak yer yoksa ayakta duracaksınız, ayakta duracak yer yoksa gönüllerimizde duracaksınız. Ama hepiniz içeriye gireceksiniz inşallah" ifadelerini kullandı.

Kongrenin hayırlı olması temennisinde bulunan Davutoğlu, konuşmasını "Allah azminizi daim etsin, sesinizi gür eylesin. Yüreğinizi kavi, adımlarınızı sabit eylesin, Allah'a emanet olun" sözleriyle tamamladı.

DAVUTOĞLU SALONDA

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Gençler bu istiklal bayrağını daha yücelere dalgalandırmaya var mısınız? Medine'ye yürüyenlerin adalet anlayışını dünyaya yaymaya var mısınız? Gençler istiklal aşkını istikbale taşımaya var mısınız? Sizlere en büyük emanetimiz budur. Her birinize teşekkür ediyorum mazi ve medeniyetinize sahip çıktığınız için. Kuruluşundan bugüne AK Parti çatısı altında ülkesine hizmet etmiş bütün gençlerimizi kutluyorum.

İSTİKRARA YELKEN AÇTIK

1 Kasım seçimleri ardından Türkiye istikrara yelken açtı sizler çalıştınız Allah nasip etti tarihi bir başarıya imza attık. Yarınlar genç nesillerin eseri olacak. Her insanın sadece kendisi için değil ülkesi için de hayal kurduğu bir Türkiye'ye doğru gidiyoruz. 78 milyon insanımızla ama en çok gençlerimizle 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmeye doğru gidiyoruz.

Millet iradesini temsil eden AK Parti ile şaha kalktı. Yaşanan küresel olumsuz şartlara rağmen ekonomimiz büyümeye devam ediyor. Demokrasimiz güçlendi. Kendi içine kapalı bir ülkeden söz söyleyen bir Türkiye geldi. Mazlumların sesi olmuş bir Türkiye'ye geldik. Bunları milletimizin desteği ile başardık. Siyasetin başarısıdır. Türkiye'de siyaseti yeniden milletin umudu haline getiren AK Parti'dir. Türkiye'yi yeniden inşa için aynı aşkla yeniden yola çıktık. Cumhuriyetimizin 100. yılında sıkıntılardan arınmış bir Türkiye'de kutlamanın çabası içindeyiz. Bu yürüyüşün bayraktarı sizlersiniz.

DÜNYA BEŞTEN, DİYARBAKIR HENDEKTEN BÜYÜKTÜR

1 Kasım gecesi ellerini göğe yükselten mazlumların coğrafyasına sahip çıkacak mıyız? 'Dünya beşten Diyarbakır hendekten büyüktür' bak ne güzel söylemiş genç kardeşlerimiz. Bizle yarınki Türkiye özlemi ile büyüdük. Bizim nesillerimiz adalet, güvene hasretle büyüdü. Merhum Topçu yarınki Türkiye demişse biz yeni Türkiye diyoruz. Sizin için haksızlık karşısında dimdik durduk. Paralel yapılara sizin için boyun eğmedik. Yorulmayacaksınız, yılmayacaksınız. Sizden önceki nesiller gün yüzü görmedi. Sizler darbeler döneminin geri gelmemek üzere kapandığını gördünüz.

MERHAMET SAHİBİ OLUN

Her zaman her yerde adaleti gözetin merhamet sahibi olun. Varlık nedenimiz her zaman yaşadığımız ülkeyi korumak olmalı. Kadınlarımız va yaşlılara hürmetten vazgeçmeyin. Zulmün, merhametsizliğin karşısında olun. Mazlumların hamisi olun, zalimlerin hasmı olun. Elinizle dilinizle kalbinizle her kötülüğün karşısında olun. Siz bu davanın en genç üyeleri olarak örnek olmalısınız. İnsanlık birikimini sahiplenerek okuyun.

AK PARTİ İLE ŞAHA KALKTI

2002'de başlattığımız büyük medeniyet yürüyüşünde yeni bir altın sayfa açıyoruz. Krizlerle, çalkantılarla malül olan Türkiye gitti; gelişen, özgürleşen yeni bir Türkiye doğuyor. Millet iradesini temsil eden AK Parti ile Türkiye şaha kalktı. Yaşanan olumsuz küresel şartlara rağmen ekonomimiz aralıksız büyümeye devam ediyor. Her türlü darbeci, vesayetçi anlayış devredışı bırakıldı. Barışın hamisi, mazlumların sesi olmuş bir Türkiye'ye geldik. 13 yıl milletimizin başarısıdır. AK Parti'nin altın yıllarıdır. Türkiye'de siyaseti yeniden millitimizin umudu haline getiren AK Parti olmuştur. Türkiye'yi parlak bir geleceğe taşımak için aynı aşk ve şevkle yola çıktık.

GELECEĞİ İNŞA ETME DAVASI

Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü mutlu, müreffeh, huzur dolu bir Türkiye'de kutlama hedefindeyiz. 2023'ü, 2053'i, 2071'i düşünerek bu adımları atıyoruz. her bir arkadaşımın bu şuurla hareket ettiğini biliyorum. Bizim davamız Türkiye'nin geleceğini inşa etme davasıdır. Dünyanın en önemli güçlerinden biri yapmaktır. Layık olduğu seviyelere yükseltmektir.

VESAYETÇİ, PARALEL YAPILARA BOYUN EĞMEDİK

Bizler yarınki Türkiye özlemiyle büyüdük. Bizler Necip Fazıl'la büyüdük. Biz büyüdük ve yarınki Türkiye özlemi gerçek oldu. Yeni Türkiye bizim sizler için gördüğümüz gelecek rüyasının adıdır. Sizin için hukuksuzluk, haksızlık, müdahaleler karşısında dimdik durduk. Vesayetçi yapılara, paralel yapılara sizin için boyun eğmedik. Sizden önceki nesiller doğru dürüst günyüzü görmedi. Sizler darbeler döneminin geri gelmemek üzere kapandığını gördünüz. Yoksulluğun dizginlendiği, dünyanın her yerine başı dik olarak seyahat edilebildiğini gören nesil sizsiniz. 78 milyonun arasında nifak sızmasını siz engelleyeceksiniz. Bu millet size inanıyor.

MAZLUMLARIN UMUDU SİZLERSİNİZ

Sadece Türkiye'nin değil, dünyadaki bütün mazlumların umudu sizlersiniz. 81 vilayetin bütün AK gençlerine selam ediyorum. Varlığınız bizlere, davamıza, ülkemizin gücüne güç katıyor. Varlık nedenimiz insanı, tabiatı korumak ve daha iyisi başarmak için mücadele etmek olmalı. Her türlü ayrımcılığın tam karşısında olun. Her türlü ırkçılığın, üstünlük iddiasının karşısında olun.

MERHAMETSİZLİĞİN KARŞISINDA OLUN, PEYGAMBER EFENDİMİZİ ÖRNEK ALIN

Merhametsizliğin karşısında olun. Peygamber efendimizi örnek alın. Elinizle, dilinizle, kalbinizle her kötülüğün karşısında olun. Her zaman örnek olun. Hem yaşıtlarınıza, hem sizden sonra geleceklere örnek olmalısınız. Bütün insanlık klasiklerini okuyun.
Önünüzde fetihler çağı bulunuyor. Adaletin, özgürlüğün, barışın sancağını dikeceksiniz. İsimlerinizi tarihe altın harflerle yazdıracaksınız. Bu toprakların mayasını, kültürünü iyi tanımanızı bekliyoruz. Bizler gönüller yıkmaya değil, gönüller yapmaya gelenleriz. Herkes bizimdir, herkes bizdendir. Bütün genç kardeşlerinize kucağınızı açacaksınız.

BARBAR BİR ÖRGÜTLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Bugün Güneydoğu'da ortaya konulmak istenen planın odağında gençler var. Okula gitmesi gereken çocukların, gençlerin ellerine molotofkokteyli tutuşturuyor, kendi okullarına saldırtıyorlar, silah veriyorlar. Gençleri katlediyorlar, infaz ediyorlar. Dağa götürüyorlar. Gençleri okula, camiye, kitaba düşman haline getirmek istiyorlar. Barbar bir örgütle karşı karşıyayız. Hendeklerle, barikatlarla hukuka, barışa, adalete geçit vermeyeceklerini söylüyorlar.

BU DEVRAN BÖYLE DEVAM ETMEYECEK

Hendekler kazarak, barikatlar kurarak oradaki hayatı karartmaya çalışıyorlar. Tam bir şımarıklık içindeler. Biz bu tuzaklara karşı her zaman olduğu gibi dimdik ayakta olacağız. Bu devran böyle devam etmeyecek. Bu küstahlığa izin vermeyeceğiz. Gençleri istismar etmelerine izin vermeyeceğiz. Teröristlerle vatandaşlar arasında kalın bir duvar öreceğiz.

DİYARBAKIR'I AŞKLA SEVDİK

Mekke, Medine ve Kudüs ve İstanbul'dan sonra İslam'ın en güzide şehri Diyarbakır'dır. Cizre'deki, Silopi'deki gençlere sesleniyorum. Diyarbakır'ı aşkla sevdik. Diyarbakır İstanbul'a, İzmir'e bütün Türkiye'ye kardeştir.Mekke, Medine ve Kudüs ve İstanbul'dan sonra İslam'ın en güzide şehri Diyarbakır'dır. Cizre'deki, Silopi'deki, Van'daki gençlere sesleniyorum. Bizler Diyarbakır'ı aşkla sevdik. Diyarbakır İstanbul'a, İzmir'e bütün Türkiye'ye kardeştir. Bu hendekleri kazanlara bu hendekleri başlarında parçalamaya kararlıyız. Diyarbakır'ın İslam'ın ruhuna saldırıyorlar. Kurşunlu Camisi'ni yaktılar, bize yıkmaya çalıştılar. Herkesi taciz ederek göç ettirmek, sürgün ettirmek istiyorlar. Ne yapmaya çalıştıkları ortada. Terör örgütü aylardır millete zulmediyor. Bölge halkı bu örgütün zulmünden kaçarken bile zulme maruz kalıyor.

HDP TERÖRÜ MEŞRULAŞTIRMA PEŞİNDE

Bugün sabah da yiğit bir kardeşimizin arabasına ateş açtılar. Yılmayacağız ve bu ülkenin bütün dağlarını, bütün ovalarını, bütün şehirlerini, bütün mahallelerini terörden temizlenene kadar mücadele edeceğiz. HDP yöneticileri çıkıp bu hendekleri meşrulaştırma derdine düşmüş. Evlerinden ayrılanları tehdit ediyor. O evleri terk eden bütün vatandaşlarımız huzurlu evlerine dönecekler, bütün gençlerimiz eğitim imkanına kavuşacaklar. Bu vekil görüntüsündekiler hak ettiklerini alacaklar. Silahları gömene kadar mücadele edeceğiz, kardeşçe bir Türkiye'yi inşa edeceğiz. Terör örgütünün mağdur ettiği vatandaşlarımıza maddi manevi desteği vereceğiz. HDP vekillerine de gerekli cevabı Meclis çatısı altında vereceğiz. Esnafa sahip çıkacağız. Hendek terörüyle bizi istedikleri noktaya getireceklerini sananlar yanılmaktadır.

MECLİS SIRALARI VARKEN HENDEK ARKASINA SAKLANMAK NEDİR?

Hendekler sebep değil, sonuç diyorlar. Bu neyin sonucu? Sizin siyaset yapmanıza engel olan var mı? Meclis sıraları varken, hendeklerin arkasına saklanmanın sebebi nedir? Gençlerimiz sahipsiz değildir. Hiç kimsenin birbirine üstünlüğü yoktur. Biz kimsenin inancına, etnik kökenine göre muamele etmeyiz. Kardeşliği, huzuru tesis edeceğiz. O hayalini kurduğumuz güzel günlere ulaşacağız. Yürüyüşümüzü durdurmaya yeltenenlere bilimde, siyasette, sanatta elde ettiğiniz başarılarla cevap verin.

İFTİRACI VEKİL ANA MUHALEFET PARTİSİNDE SİYASET YAPIYOR

Türkiye dış politikasını dikkatli bir şekilde yürütüyor. Birileri gaflet içinde davranıyor. Türkiye iftiralar atan bir vekil anamuhalefet partisinde siyaset yapabiliyor. MİT TIR'ları kumpasını kuran ihanet odakları çaba gösteriyor. Bunlar marjinal unsurlardır. Bunlar Türkiye'ye asla zarar veremez. Çevremizdeki yangının Türkiye'ye sıçramaması için her türlü tedbiri alıyoruz. Ülke içinde nasıl ayrım gözetmiyorsak, komşu halklar için de aynı prensibi uyguluyoruz. Türkiye çevredeki bütün halklar için bir sığınak olmaya devam edecektir.

GENÇLERİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİYİZ

13 yılda sizler için çok önemli adımlar attık. Seçilme yaşını indirdik, başörtü yasağını kaldırdık, kredi miktarını artırdık. En yüksek istihdamı yaratan OECD ülkesi olduk. Bunları yaptık ama 1 Kasım seçim öncesi taahhüt edip yapacaklarımız da var. Lise veya üniversite mezunu gençlerimize iki yıl ücretsiz sağlık hizmeti sunuyoruz. Yükseklisans ve doktora programları için yurtdışına giden kadromuzu artırıyoruz. Sizin en büyük destekçiniz devletiniz ve hükümetiniz olacak. Kendi işini kurmak isteyene sermaye ve kredi veriyoruz. Yeni işe giren gençlerimizin bir yıllık maaşlarını biz ödeyeceğiz. Bunların büyük bölümü geçtiğimiz hafta işlerlik kazandı. Önümüzdeki dönemde de 1 ayda, 3 ayda, 6 ayda yaptıklarımızı ileteceğiz.

BOYNUKALIN'A TEŞEKKÜR

Önümüzdeki dönemde nice atılımları hayata geçireceğiz. Sizler bu hareketin dinamosu olacaksınız. AK Parti'nin yenilenme ve bayrağı devretme anlayışı bu seçimde bir daha yaşanıyor. 81 ilde büyük bir coşkuya öncülük eden kardeşime tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Melih kardeşime de hoşgeldin diyor, görevinde başarılar diliyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu: "Dünya beşten, Diyarbakır hendekten büyüktür"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN