Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MHP'li muhaliflerde 'ikna' endişesi

Tüzük kurultayı düzenlemek için imza toplayan MHP'li muhaliflerde, genel merkezin imza veren delegelere yönelik "ikna" turu yapacağı endişesi oluştu.

Giriş Tarihi: 21.12.2015 15:33
MHP'li muhaliflerde 'ikna' endişesi
1 Kasım seçiminin ardından parti yönetiminin değişmesini isteyen ve tüzük kurultayı için imza toplamaya başlayan MHP'li muhaliflerde, genel merkezin imza veren delegelere yönelik "ikna" turu yapacağı endişesi oluştu.

Partiye yakın kaynaklar, MHP'de "karşı seslerin" yükselmesine neden olan olayları; 7 Haziran seçimi ardından Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin "AK Parti'ye asla kabul etmeyecekleri şartlarla" yaklaşması ve 1 Kasım seçiminde partinin aldığı sonuç şeklinde sıralıyorlar.

MHP tüzüğü, olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçilmesine izin vermediği için olağanüstü kurultayı toplayarak tüzük değişikliği yapılması gerekiyor.

Muhaliflerden ilk olarak genel başkanlığa aday olduğunu 21 Kasım'da Sinan Oğan açıkladı. Oğan, "Sayın Genel Başkan korkmadan, gocunmadan, gücenmeden hızla bir kurultay toplayıp, sorunlarımızın serbestçe tartışılmasına, ülkücü iradenin özgürce tecelli etmesine fırsat vermelidir" dedi.

Koray Aydın ise 28 Kasım'da "Başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere mevcut MHP yönetimini, olağanüstü kurultayı toplamaya ve MHP ve ülkücü hareketin önünü açmaya davet ediyorum" diyerek yarışa katıldığını bildirdi.

Babaannelik heyecanı yaşayan ve adaylığını açıklaması geciken Meral Akşener de 30 Kasım'da İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında "MHP, 7 Haziran'daki oy oranını korusaydı bugün bu toplantıyı yapmıyor olacaktık" diyerek yarışa dahil oldu.

Muhaliflerin önündeki en büyük endişe; toplanan imzaların genel merkeze iletilmesinin ardından Bahçeli'nin ekibinin harekete geçerek kurultay isteyen delegeleri, imzalarını geri almaları yönünde ikna etmesi. Ayrıca Bahçeli'nin imzaların sayısı ve geldiği yerlere göre parti teşkilatlarını ziyaret etmeyi planladığı da parti içinde konuşulan bir başka konu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'li muhaliflerde 'ikna' endişesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN