Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM Başkanı Azerbaycan'da

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Giriş Tarihi: 22.12.2015 11:17 Güncelleme Tarihi: 22.12.2015 11:29
TBMM Başkanı Azerbaycan'da
Görüşmede Kahraman'ı, Meclis Başkanı seçilmesi ve AK Parti'nin seçim zaferi dolayısıyla tebrik eden Aliyev, Kahraman'ın ilk resmi ziyaretini Azerbaycan'a yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türk ve Azerbaycanlı yetkililerin ilk resmi ziyaretlerini karşılıklı olarak kardeş ülkeye yapmalarının güzel bir gelenek olduğunu belirten Aliyev, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da ilk resmi ziyaretini Azerbaycan'a yaptığını hatırlattı.

"Sayın Cumhurbaşkanı kardeşim Erdoğan da cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında ilk ziyaretini Azerbaycana yaptı" diyen Aliyev, kendisinin de ilk resmi ziyaretlerini Türkiye'ye gerçekleştirdiğini kaydetti.

Bu geleneğin Türkiye-Azerbaycan birliğini gösterdiğini ifade eden Aliyev, şunları söyledi:

"Dünyada birbirine bu kadar bağlı başka ülkeler bulmak çok zor. Bizim dostluğumuz, birliğimiz ve kardeşliğimiz her şeyden üstündür. Son 24 yılda bu dostluk ve kardeşlik ilişkileri büyük sınavlardan geçmiştir. Bugün tüm alanlarda başarılı iş birliği yürütüyoruz ve birbirimizi destekliyoruz. Bu karşılıklı destek ülkelerimizi güçlendiriyor. Bugün bölgede Türkiye-Azerbaycan dostluk ve iş birliği önemli faktöre dönüşmüştür. Uluslararası kurumlarda da daima birbirimizi destekliyor ve savunuyoruz. Türkiye G20 Zirvesi'ne tek bir ülkeyi davet edebilirdi ve o ülke Azerbaycan oldu. Bu bizi çok sevindirdi. Bu durum Türkiye için en yakın müttefikinin Azerbaycan, Azerbaycan için de en yakın müttefikinin Türkiye olduğunu gösterdi. İlişkilerimizin gelişmesinde parlamentolar arası ilişkiler de önemli rol oynuyor."

TBMM Başkanı Kahraman da Türk yetkililerin öncelikle KKTC ve Azerbaycan'ı ziyaret ettiğini, hangi şart veya ülke olursa olsun araya giremediğini belirtti.

"Aynı şekilde aramıza hiç kimse giremeyecek" diyen Kahraman, Azerbaycan ve Türkiye'nin uzun zamana dayanan köklü kardeşlik ve birlikteliğe sahip olduğunu vurguladı.

Azerbaycan'a daha önce iki kez geldiğini belirten Kahraman, "Bakü fevkalade gelişmiş. Bundan çok memnunum. Aynı tarihte iki kardeş ülke seçim yaptı. Aynılıklar hep devam eder inşallah. Aynı projelerimiz var. Ortak faaliyetlerimiz devam etmelidir. Ülkelerimiz dünyada yüz akı ülkeler olarak gereken faaliyetleri yapıyor. Avrupa Oyunları'nda çok güzel organizasyon yapmışsınız. Azerbaycan'da güzel gelişmeler var. Bu gelişmelerin devamı elbette iki devletin müşterek arzusudur" şeklinde konuştu.

Görüşmede Kahraman'la birlikte Bakü'ye gelen Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ile AK Parti milletvekilleri Necdet Ünüvar ve Nurettin Aras, CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi, MHP milletvekili İsmail Ok ve HDP milletvekili Mehmet Emin Adıyaman da hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM Başkanı Azerbaycan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN