Gülen’den ABD ordu üssüne okul

Giriş Tarihi: 23.12.2015 15:38
Gülen’den ABD ordu üssüne okul

ABD’de bulunan 140’tan fazla okulu yöneten Gülen örgütünün yeni hedefi ABD Ordusu’na ait üslerde ilkokul ve liseler seviyesinde okul açmak.

Daha önce 2011'de Miami'deki Kaneohe Deniz Piyadesi Üssü'nde ve 2012'de Illinois'teki Great Lakes Donanma İstasyonu'na okul açmaya çalışan Gülen örgütü başarısız olmuştu.

Bu kez hedefte Nevada'daki Nellis Hava Üssü var. Devlet parasıyla işletilen özel okul statüsündeki Las Vegas Coral Bilim Akademisi'nin üste 2016-2017 öğretim yılında ilkokul seviyesinde hizmet vermek için gerekli başvuruları yaptığı ve herhangi bir bürokratik engelle de karşılaşmadığı ortaya çıktı.

Başçavuş Siuta Ika tarafından üssün websitesinde geçen hafta basılan habere göre halihazırda hizmet veren okulun sözleşmesinin dolması nedeniyle Gülen bağlantılı Coral Akademi en iyi seçenek olarak ortada duruyor. 99. Hava Üssü Filo Komutanı Albay Richard Boutwell websitene verdiği beyanatta Gülen okulu ile ilgili, "Las Vegas Coral Bilim Akademisi bize sadece muhteşem bir akademik program sağlamayacak, aynı zamanda Hava Kuvvetleri'ne hiçbir maliyet getirmeden yeni bi rana okulu da inşa edecek. Bu çocuklarımız için çok iyi bir fırsat" dedi.


YÖNETİMİNDE TÜRKLER


Okulun sahibi olan ve vakıf statüsündeki Coral Eğitim Şirketi'nin direktörleri olarak gözüken üç isim de Türk: Hakan Kardeş, Nihan Aldiş ve Şevki Çeşmeci. Coral Akademi'nin kendi websitesindeki yönetim kurulunda bulunan isimler de hayli ilginç. Okulun yönetim kurulu başkanlığını yine bir Türk olan Hasan Deniz, haznedarlığını ise Şeyhmus Baloğlu yapıyor. İkisi de akademisyen bu isimlerle ilgili üniversite websiteleri dışında hiçbir bilgi bulunmuyor.

Gülen'e bağlı okul firmaları daha önce 2009 yılında Arizona'daki Davis Monthan Hava Üssü'ne Sonoran Bilim Akademisi adı altıyla okul açmayı başarmıştı. Ortaokul ve lise eğitimi düzeyinde hizmet veren bu okulun ardından diğer eyaletlerdeki üslere açılmak istenen okullar başarısız olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen’den ABD ordu üssüne okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN