Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Necip Fazıl ödül töreninde konuştu

Giriş Tarihi: 25.12.2015 20:15 Güncelleme Tarihi: 25.12.2015 23:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan Necip Fazıl ödül töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2'cisi düzenlenen Necip Fazıl ödül törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu gecede ödül alanlara ödüllerini dağıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Star Gazetesi Necip Fazıl Ödülleri Töreni'ne katıldı.

Bu yıl ikincisi takdim edilen Necip Fazıl Ödülleri'nin yayın hayatı, edebiyat ve fikir dünyası için hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, üstat Necip Fazıl Kısakürek'i bugün bir kez daha rahmetle, minnetle, özlemle yad ettiğini söyledi. Erdoğan, "Rabbim ondan razı olsun, şefkatiyle, merhametiyle bizleri kuşatsın" diye konuştu.

Erdoğan, geçen sene yaptığı konuşmada, bu ödüllerin geleneksel hale gelmesini istediğini beyan ettiğini hatırlatarak, bu törenle hayalinin adım adım vücut bulduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kısakürek'in aziz hatırasına sahip çıkan Star Medya Grubu'na, Ethem Sancak, Murat Sancak ve Nuh Albayrak'a şükranlarını sunan, organizasyonda emeği geçenleri de tebrik eden Erdoğan, bu ödüllerin ülkenin en prestijli etkinliklerinden biri olarak yurtdışına da açılacağına, uluslararası bir boyut kazanacağına inandığını vurguladı.

Ödül jürisinde yer alanlara da emekleri, katkıları ve titiz çalışmaları için teşekkür eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kudema yani eskiler ne güzel söylemiş. 'Ehli hünerin kadrini bilmek de büyük bir hünerdir'. Evet, hüner sahibi olmak, iyi bir yazar, ufuk açan bir fikir adamı, seçkin bir sanatçı, büyük bir zanaatkar olmak gerçekten önemlidir. Bu vasıflar başlı başına bir değerdir. İşte bunun kadar önemli olan bir husus da bu hünerin kıymetini idrak etmek, onların eserlerine hak ettiği değeri verebilmektir. Ben Necip Fazıl Ödülleri'nin ülkemizin fikir, sanat ve edebiyat hayatındaki hüner sahiplerinin tanınmasına, taltif edilmesine, kıymetlerinin anlaşılmasına vesile olduğuna inanıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende, 5 farklı dalda 5 kıymetli şair, yazar, hikayeci, mütefekkir ve ilim adamının ödüllendirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Şiir alanında, 'Kaybettiğimiz neyse Rabbim, verdiğin şiirler geri getirsin bize' diyerek, Kaşgar yolunda bir karınca misali modern dünyada yitirdiklerimizin, ötelediklerimizin, unuttuklarımızın peşine düşen şair Cevdet Karal kardeşimi tebrik ediyorum. Tercüme alanında, şiirle felsefenin buluştuğu Goethe'nin Doğu-Batı Divanı başta olmak üzere Alman fikir ve edebi hayatının eserlerini dilimize kazandıran Senail Özkan'ı kutluyorum.

Kendisinin, üstadın ifadesiyle ak saçlı annemizin dili gibi aziz, saf, temiz ve yetkin bir Türkçe ile dilimize aktardığı eserleri 'söz bir yelpazedir' anlayışıyla kuşaklar boyu sürecek bir hazine olarak kültür hayatımızdaki yerini almıştır. Fikir, araştırma alanında kadim ilim ve irfan geleneğimize ait hazinenin tozunu silip yeniden ihya etmenin, felsefeyi, aşkı, hikmeti milletimizin yoluna sermenin gayreti içinde olan bir fikir emekçisini görüyoruz. Kendi ifadesiyle 'bir müzmin felsefe talebesi' olan Prof. Dr. İlhan Kutluer'i yürekten tebrik ediyorum."

Hikaye alanındaki ödüle, zarafetini yitirmiş hayatlar ile incelikle örülmüş hayatların, parçalanan gönüller ile parçalanan coğrafyaların öyküsünü anlatan, insana ayna tutan bir Sibel Eraslan'ın layık görülmesini gayet yerinde bulduğunu anlatan Erdoğan, "Benim mesleğim savunmak" diyerek insanı, vicdanı, bu milleti var kılan değerleri savunan, en zor zamanlarda bile hak ve hukuk mücadelesinden vazgeçmeyen Eraslan'ı kutladığını söyledi.

Erdoğan, "Necip Fazıl Saygı Ödülü'nün de yaşamanın ikilemlerden, zor sorulardan ibaret, kendini bilmekten maksadın kul olmanın idrakine varmak olduğunu ifade eden, üstadın yol ve dava arkadaşı Rasim Özdenören'e verilmesi kadar isabetli bir tercih olamaz" diyerek, tüm ömrünü "gül" yetiştirmeye adayan Özdenören'e 9 Aralık'ta Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü takdim ettiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Orada da ifade etmiştim, Özdenören sadece bizim neslimizin değil, nesillerin ağabeyidir. Şu anda Nuri Pakdil ağabeyim de aynısını söylüyor. Kendisine bir daha Allah'tan uzun, hayırlı ve başarılarla, yeni eserlerle dolu bir ömür niyaz ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Necip Fazıl ödül töreninde konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN