Ertuğrul Gemisi'nden bile hükümete çıkarma yaptılar

Giriş Tarihi: 25.12.2015 14:44 Güncelleme Tarihi: 25.12.2015 15:17
Ertuğrul Gemisi'nden bile hükümete çıkarma yaptılar

FETÖ'ye bağlı Zaman Gazetesi 125 sene önce Japonya'ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni'nin faturasını şimdiki hükümete kesti. Gazetenin cuma ekinde yayınlanan haberin son cümlelerinde batan geminin sorumlularının istifa etmediğine vurgu yapılarak sorumsuzca ölmenin bu işlerin fıtratında olduğu kaydedilip günümüzdeki söylemlere gönderme yaptı.

Osmanlı'nın 125 sene önce Japonya'ya gönderdiği Ertuğrul Firkateyni, sefer dönüşünde batmış ve 471 asker şehit olmuştu. Avrupa'ya seyahat eden tek Osmanlı padişahı Abdülaziz Han zamanında, 19 Ekim 1863 tarihinde denize indirilen bu gemiyle ilgili bir haber yapan FETÖ'ye bağlı Zaman Gazetesi'nin cuma eki, 125 yıl önce yaşanan hadiseyi de hükümete vesile kıldı. Gazetenin muhabiri Samet Altıntaş imzasıyla yayınlanan haberde bu trajedi ayrıntısıyla anlatıldıktan sonra son satırlarda ilginç ifadelere yer verildi.

SORUMLULAR İSTİFA ETMEDİ!

Altıntaş haberini şu cümlelerle bitirerek günümüzdeki tartışmalara gönderme yaptı: "Bu elim kazadan yaralı olarak kurtulanlar, Japon İmparatoru'nun özel emriyle tedavi edilir. Sağ kurtulan 69 kişi, Kongo ve Hiyei adlı iki Japon gemisiyle 10 Ekim 1890'da yolcu edilir ve 2 Ocak 1891'de İstanbul'a ulaşır. İstanbulluların alkışlarla karşıladığı heyeti, Sultan Hamid de Mecidiye nişanıyla onurlandırır. Peki, bu hadisenin sorumluları istifa eder mi? Ne münasebet, Türklerin koltuğu bırakmak gibi kötü alışkanlıkları yoktur. Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir. Çünkü sorumsuzca ölmek, bu işlerin fıtratında var!"

125 yıl önce yaşanan bir hadiseyi günümüzde yaşanan olaylar ve söylemlerle birleştirerek hükümete çakma vesilesi kılma çabası yuh dedirtti. Ne de olsa ihanet birilerinin fıtratında var!

Sabah.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ertuğrul Gemisi'nden bile hükümete çıkarma yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN