Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fetullah Gülen için 3 aşamalı strateji

Giriş Tarihi: 26.12.2015
Fetullah Gülen için 3 aşamalı strateji
Türkiye, Fetullah Gülen'in Pensilvanya'dan çıkarılması için 3 aşamalı bir strateji izleyecek:

1-Kırmızı bülten çıkartılması

2-Sınır dışı ettirmek

3-Gülen'in iadesinin sağlanması

Türkiye,Fetullah Gülen'in ABD'den çıkarılarak sorgulanabilmesi için önceliği "kırmızı bülten çıkartma " ve "sınır dışı ettirme"ye verecek. Doğrudan iade talebi ise Interpol'ün kırmızı bülten talebine vereceği yanıta göre şekillenecek. Gülen hakkında Adalet Bakanlığı'nda, Türkiye'ye iadesi ve kırmızı bülten çıkarılması talepli 4 ayrı dosya bulunuyor. Bunlardan ilki, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nden geldi. Mahkeme, takipsizlik kararı ile sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasının şüphelilerine kumpas kurulduğu gerekçesiyle açılan 69 sanıklı davada, Gülen'in ABD'den doğrudan iadesini istedi. İkinci dosya ise geçtiğimiz günlerde yargılamasına başlanılan Tahşiye Grubu'na kumpas davasının görüldüğü İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nden ulaştı. Mahkeme, Adalet Bakanlığı'na ilettiği dosyada, Gülen için hem kırmızı bülten çıkartılması hem de iade talebinde bulunulmasını istedi.

ÖNCE KIRMIZI BÜLTEN
İzmir Başsavcılığı'ndan gelen dosyada ise Fetullah Gülen'in kırmızı bültenle aranması talebi bulunuyor. İzmir'deki "Askeri Casusluk Davası"nın soruşturması aşamasında o soruşturmanın şüphelilerine kumpas kurulduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmada Gülen bir numaralı şüpheli olarak yer alıyor. Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi de Paralel Yapı soruşturması sonunda açılan dava kapsamında Gülen için hem kırmızı bülten hem de iade girişimlerinde bulunulmasını talep etti. Türkiye bir yandan da Gülen hakkında ABD'de yürütülen soruşturmaları ve dava süreçlerini izliyor. Ankara bu davaların, Gülen'in ABD'den sınır dışı edilmesini sağlayıp sağlamayacağını takip ediyor ve Gülen aleyhine bu ülkede açılan davalarda davacı taraflara hukuki destek sağlamayı hedefliyor. Türkiye'nin atacağı ilk somut adım ise kırmızı bülten çıkartılmasını sağlamak olacak. Adalet Bakanlığı, kaçak savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara için yaptığı kırmızı bülten talebinin Interpol tarafından reddedilmesi sürecini Gülen için yapılacak kırmızı bülten talebinde bulunulurken bir "deneyim" olarak değerlendiriyor. Bakanlık yetkilileri Gülen hakkında kırmızı bülten talebinde bulunurken, Öz ve Kara için yapılan kırmızı bülten taleplerinin ret gerekçelerini göz önünde bulunduruyor. Bu nedenle yapılacak kırmızı bülten başvurusunda, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün siyasi bir oluşum olmadığı, şiddete karışmış, insanların temel hak ve özgürlüklerini tehdit eden bir terör örgütü olduğu anlatılacak.

SONRA DA İADE BAŞVURUSU

Türkiye, Interpol'ün kırmızı bülten çıkarılması için yapılan başvuruya vereceği yanıta göre de ABD'den doğrudan iade talebinde bulunacak. Eğer Interpol kırmızı bülten talebini kabul ederse iade talepli dosyalar hemen ABD'ye gönderilecek. Interpol'ün Zekeriya Öz ve Celal Kara başvurularında olduğu gibi olumsuz yanıt vermesi halinde de iade süreci durmayacak. Ancak bu durumda iade talebinin içeriği, kırmızı bülten talebinin reddi gerekçelerine göre şekillendirilecek. Örneğin terör örgütü kurma suçu iade talepleri arasında yer almayabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetullah Gülen için 3 aşamalı strateji
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN