Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görüşmenin anlamı kalmadı

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Görüşmenin anlamı kalmadı

Başbakan Davutoğlu, HDP'li Önder'in "Kaçak çay içip giderler" açıklaması üzerine ziyaretini iptal etti. Davutoğlu, "Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır" mesajı verdi

HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun liderleri ziyareti çerçevesinde 30 Aralık'ta HDP ile yapacağı görüşme için "kaçak çay içip giderler" görüşünün kamuoyuna yansımasından sonra Başbakanlık yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, HDP'nin son dönemdeki tavrını sert dille eleştirildi. Davutoğlu'nun liderler turu kapsamında HDP'ye yapacağı ziyareti iptal ettiğinin altı çizilen açıklamada, bunun gerekçeleri şöyle anlatıldı:

AYRIM YAPILMADI: Sayın Başbakanımız 1 Kasım seçimlerinden sonra güçlü bir tek başına iktidar süreci başlamış olmasına rağmen demokrasi kültürüne saygı ve uzlaşmaya verdiği önem sebebiyle yine TBMM'de grubu bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarından ayrım yapmaksızın randevu talebinde bulunmuştur. Meclis'in ve ülkenin önünde başta yeni anayasa olmak üzere gerçekleştirilmesi gereken önemli reformlar, Meclis İçtüzüğü ve bütçe konuları bulunmaktadır. Türk siyasi hayatında yeni bir gelenek tesis etmek için başlatılan bu süreç, uzlaşma kültürünü hakim kılmak için bir şanstır. Bu talep tüm siyasi partilere oy veren vatandaşlarımızın demokratik tercihlerine saygının da bir sonucudur.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DEN KÜSTAH YORUM

SİYASİ OLGUNLUK YOK: Ancak, son bir hafta içinde, HDP yöneticileri tarafından yapılan açıklamalar, bu anlayış ile taban tabana zıt, ülkeyi kutuplaştırmayı amaçlayan, asgari siyasi nezaketten uzak, milletimizin birlikte yaşama yönündeki kadim kültürü ile bağdaşmayan, çatışma ve gerilimden medet uman sığ bir siyasi tutumun yansımasıdır. Bu yaklaşım ile HDP yöneticileri siyaseti sorun çözme aracı olarak değerlendirecek bir siyasi olgunluğa sahip olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır.

ANLAMI KALMADI: Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır. Tüm bu süreç son derece şeffaf bir şekilde kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşmiştir. Kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algının tersine Sayın Başbakanımızın görüşme talebi asla terörle mücadeledeki kararlı tutumu tartıştırmak değildir. Ülkemizin ve milletimizin huzuru ve refahı için yürüttüğümüz terörle mücadele süreci, kesinlikle pazarlık konusu değildir. Güvenlik güçlerimiz bu hedef doğrultusunda kararlı bir mücadele yürütürken, ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız da, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için fedakâr bir çaba içerisindedirler. Milletimizi arkaik anlayışlarla; anti-demokratik, baskıcı söylemlerle ve silah tehdidi ile sindirmeye dönük eylemler içindeki tüm terör örgütleri ile mücadele kesintisiz devam edecektir.

'MİLLETİMİZİN ÇAY DAVETİNİ KABUL ETTİK'

"Sayın Başbakanımız ayak basmadık il bırakmadığı yurdumuzda aziz milletimizin tüm 'çay ikramı' davetlerini tereddütsüz kabul etmiş, gönlü geniş Anadolu insanının misafirperverliğinin simgesi olan bu daveti asla geri çevirmemiştir. Bu kültürle bağını koparmış kişilerle bu anlamda yürütülecek bir diyalog ortamı bulunmamaktadır. Yüce milletimizin desteği ve duası yegane dayanağımızdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görüşmenin anlamı kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN