Demirtaş hakkında özerklik soruşturması

Giriş Tarihi: 29.12.2015
Demirtaş hakkında özerklik soruşturması
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın özerklik konusundaki açıklamaları ile Kobani bahanesiyle isyan çağrısında bulunduğuna yönelik yazılı basında çıkan haberleri ihbar kabul etti. Resen soruşturma başlatan büronun, soruşturma evrakını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçlar Bürosu'na göndereceği öğrenildi. Soruşturmanın, TCK'nın "Anayasal Düzene Karşı Suçlar"a ilişkin maddeleri ile "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "suçu ve suçluyu övme" suçları kapsamında başlatıldığı kaydedildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da DTK toplantısındaki özerklik açıklaması nedeniyle Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in de aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında soruşturma başlattı.

BU ihanettir
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP lideri Demirtaş'ın "özerklik" ve "bölünme" yönündeki açıklamalarına Twitter'dan tepki gösterdi. Bozdağ, şunları kaydetti: "Hendek, barikat, tuzak, mayın, bomba, silah, bölücü teröristler ve terör örgütünün sözcülüğüne soyunmuştu. Bu açıklamalar ihanet, suç ve yok hükmünde. Demirtaş, siyaset yerine kirli terör siyasetine sahip çıkmış, bölücülüğünü açıkça itiraf etmiştir." CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu da "Demirtaş'ın söylediklerini yadırgıyoruz. Demokratik yöntemleri desteklemeli" diye konuştu.

'Bunu söyleyen meşruluğunu kaybeder'
İçişleri Bakanı Efkan Ala, DTK bildirisinde özyönetim ilanı ve hendek kazılmasını destekleyen metin ortaya konduğunu belirterek, "Bunu söyleyen siyaset meşruluğunu kaybeder. Önce aldığınız yetkiyi hizmete dönüştürün" dedi. Büyükşehir Kanunu ile ilgili çalışma yapıldığını da kaydeden Ala, bu konuda toplumsal iklimin önemli olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş hakkında özerklik soruşturması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN