hakkında soruşturma başlatıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ve ESP Genel Başkanı hakkında, DTK toplantısındaki açıklamaları nedeniyle soruşturma başlattı

Giriş Tarihi: 29.12.2015 22:37 Güncelleme Tarihi: 29.12.2015 22:55
Figen Yüksekdağ hakkında soruşturma başlatıldı
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu'nda yaptıkları konuşmalar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı hakkında soruşturma başlattı.

FİGEN YÜKSEKDAĞ'DAN SKANDAL AÇIKLAMA

Başsavcılık, 26-27 Aralık'ta Kayapınar Spor Salonu'nda yapılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu'nun görüntü kayıtlarını inceledi.

İnceleme sonucu Yüksekdağ ve Ulusoy hakkında genel kuruldaki "öz yönetim, özerklik, hendek ve barikat" açıklamaları dolayısıyla soruşturma başlatılmasına karar verildi.

Soruşturma, "terör örgütü propagandası yapmak", "suç işlemeye tahrik", "halkı isyana teşvik" ile bunların yanı sıra Türk Ceza Kanununun 302. maddesi gereği "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak" gerekçeleriyle yürütülecek.

Yüksekdağ hakkında, milletvekili olduğu için anayasanın 83. maddesi uyarınca "soruşturma izni verilmesi" ve "yasama dokunulmazlığının kaldırılması" talebi ile Adalet Bakanlığına fezleke gönderileceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Figen Yüksekdağ hakkında soruşturma başlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN