Davutoğlu'ndan Demirtaş'ın çağrısına cevap

Başbakan Ahmet Davutoğlu NTV canlı yayınında soruları yanıtladı

Giriş Tarihi: 30.12.2015 20:47 Güncelleme Tarihi: 30.12.2015 22:45
Davutoğlu'ndan Demirtaş'ın çağrısına cevap

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Siyasi rakibiz ama liderler hasım değildir. Liderlerin görüşmesi ülkelerin menfaatinedir. Faydalı bir görüşme oldu. Bir geleneği başlatması bakımından önemli. Yeni anayasa için en geniş mutabakat sağlanmalı. Esastan anlaşmak önemli, bu anayasa değişmeli.
Uzlaşma komisyonu geri kalan çalışmayı sürdürmeli. Konjonktürel bir tartışma yapmamak gerekir. 12 Eylül'ü rafa kaldıran bir anayasa yapalım. Ondan daha büyük bir miras bırakılabilir mi? Bu hepimiz için bir şereftir."

Kılıçdaroğlu ile başkanlık sistemi üzerine de konuştuk. Üniter devletlerde de başkanlık sistemi olabilir. Başkanlık tartışmaları Cumhurbaşkanı üzerinden yapılmamalı.

Başbakan soruları yanıtladı

DEMİRTAŞ'IN DAVUTOĞLU'NA ÇAĞRISI

Beni herhalde onlarda tanıyorlar. Kimseye karşı ötekileştirme tutumunda asla bulunmadım. 7 Haziran'da Türkiye'nin zaafa düştüğünü sandılar. Yeni dönem, şans verelim diye randevu talep ettim. Ben muhatabımda samimiyet ve ciddiyet ararım. Ben onlarla, onlara oy verenlere saygımdan dolayı görüşmek istedim. HDP yol ayrımında ama hala farkında değiller. Ne samimiyet var ne ciddiyet. Moskova'da farklı konuşup, Türkiye üzerinde operasyon yapmayı planlıyorlarsa konuşacak zeminimiz olmaz. Tavırlarını değiştirsinler, samimi olsunlar,Türkiyeli olduklarını göstersinler. Miray bebeği ve dedesini katleden bunlar.

GÜNEYDOĞU'DAKİ OPERASYONLAR

Önemli ölçüde temizlik yapıldı, ilerlendi. Maalesef belediyeler de iş makinalarını bu işte kullanıyor. Sivil halkın arasına karışma yöntemini deniyorlar. Bütün sokakların tek tek temizlenmesi gerekiyor. Önemli ölçüde ilerleme sağlandı.

Bölgede sivil cenazeler kısmında hiç bir sıkıntı yok. Devlet tarafından hiçbir sivil hayatını kaybetmemiştir. Sivil ölümlerin tamamı örgüt kaynaklı. Kapsam ve titizlik içinde hareket ediyoruz ama karşımızda hiçbir kural bilmeyen çocuk, büyük dinlemeyen bir terör örgütü var.

PKK'YA YÖNELİK OPERASYONLAR

(Operasyonlar ne zaman bitecek?) Sivil halkın arasına karışma yöntemini deniyorlar. Bütün sokakların tek tek temizlenmesi gerekiyor. Önemli ölçüde ilerleme sağlandı.

Büyükşehir yasasındaki aksayan hususları yeniden gözden geçiririz.

Hendekler barikatlar kalkacak. Bu ülkenin kaderini kimsenin insafına terk etmeyiz. Kimse milletvekili zırhına sarılıp suç işleme hakkına sahip değil. HDP, çeki düzen versin. Gündüz barış, gece terörle işbirliği olmaz. HDP siyasi parti mi, terör örgütünün uzantısı mı?"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan Demirtaş'ın çağrısına cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN