Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılın son ziyaretinde stratejik işbirliği kararı

Giriş Tarihi: 30.12.2015
Yılın son ziyaretinde stratejik işbirliği kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in görüşmesinde, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud'un konuğu olarak, yılın son ziyareti için dün başkent Riyad'a geldi. Kral Selman bin Abdülaziz, Al Yamamah Sarayı'nda resmi törenle karşıladığı Erdoğan'ın onuruna öğle yemeği verdi. Ardından iki lider, gerçekleştirilen heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Erdoğan, Kral Selman bin Abdülaziz ile enerji, güvenlik işbirliği, terörle mücadele konularının yanı sıra, Suriye, Filistin, Irak başta olmak üzere bölge meseleleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verildi.

ESAD'LI ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; bölgesel meselelerde iki ülkenin görüşlerinin örtüştüğüne, Suriye'de Esad'lı bir çözümün mümkün olmayacağına dikkat çeken Erdoğan ve Kral Selman bin Abdülaziz, terörün her türüyle mücadele konusunda kararlı olduklarına değindiler. Ayrıca İslam'ın terörle özdeşleştirme eğilimlerinin yanı sıra, eli kanlı terör örgütlerinin İslam dininin kavramlarını istismarına seyirci kalınamayacağı vurgulandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, "Türkiye ile Suudi Arabistan'ın her konuda mutabık kalmasından mutluluk duyduğumuzu vurgulamak isterim" dedi. Türkiye'nin, Suudi Arabistan'ın teröre karşı İslami dayanışma girişimini desteklediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Bu mekanizmanın içinde yer alacağız" diye konuştu. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Al Jubeir de Suriye'de siyasi süreçte Esad'ın yerinin olmaması gerektiğini söyledi.

BUGÜN UMRE YAPACAK

Erdoğan bugün ise Mekke ve Medine'ye geçerek Umre yapacak, Hazreti Muhammed'in kabrini ziyaret edecek. Erdoğan akşam Türkiye'ye hareket edecek.

3 BAKAN EŞLİK ETTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılın son ziyaretinde stratejik işbirliği kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN