Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 bin öğretmene 30 bin danışman

Giriş Tarihi: 4.1.2016
30 bin öğretmene 30 bin danışman

Milli Eğitim Bakanlığı'nın şubat ayında atayacağı 30 bin öğretmen, bir eğitim-öğretim dönemi boyunca staj yapacak. Her stajyer öğretmene, bir danışman öğretmen verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye'de ilk kez yapılacak bir uygulama ile öğretmenlikte ustaçırak ilişkisi başlatacak. Şubat ayında ataması gerçekleştirilecek 30 bin yeni öğretmen için, 6 ay üstatlık yapacak 30 bin danışman öğretmen seçilecek. Danışman öğretmen kriterleri arasında, tecrübe, iletişim becerisi aranacak.

EN İYİLER SEÇİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda görev yapan yaklaşık 1 milyon öğretmen arasından en iyi 30 bin öğretmeni seçecek.

BİR YILLIK STAJ DÖNEMİ

Bu kapsamda, ilk kez şubat ayı atamalarında uygulamaya geçirilecek stajyer öğretmenlik programı için hazırlıklar da başladı. Şubat ayında atanacak 30 bin öğretmen, atama sonrasında bir eğitim-öğretim süresi boyunca staj yapacak. Her stajyer öğretmene, bir usta/üstat konumunda danışman öğretmen verilecek. Stajyer öğretmen, danışman öğretmenin sınıfında haftanın 3 günü derslere girecek. Öğrencilerle ilişkisini, ders yapma tekniklerini yerinde sınıfta takip edecek. Stajyer öğretmen, haftanın bir günü okul yönetiminde bir günü de ilçe milli eğitim müdürlüğünde bakanlığa ilişkin yürütülen işlemleri yerinde izleyecek. Eğitim-öğretim döneminin sonunda ise yaz tatili ya da sömestr tatilinde stajyer öğretmen ilk atamasının yapıldığı bölgenin, ilin sosyokültürel özelliklerine dair eğitim alacak.

DANIŞMAN KRİTERLERİ
Usta/üstat konumunda görev yapacak danışman öğretmenlerde şu özellikler aranacak:
En az öğretmenlik yapmış,
Ulusal veya uluslararası projelerde görev almış,
Sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım sağlamış,
İletişim beceresi ve temsil yeteneği güçlü,
Mesleğine temayüz etmiş olmak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 bin öğretmene 30 bin danışman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN