Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’nin uluslararası “doğrulama/yanlışlama” sitesi yayın hayatına başladı

Türkiye hakkında uluslararası alanda üretilen bilgilerin, haberlerin ve imajların doğruluğunu kontrol eden bir medya kuruluşu yayın hayatına başladı.

Giriş Tarihi: 6.1.2016 11:43
Türkiye’nin uluslararası “doğrulama/yanlışlama” sitesi yayın hayatına başladı
Türkiye hakkında uluslararası medyada yer bulan her türden söylemin doğruluğunu kontrol edecek olan internet sitesi, "Fact Checking Turkey" adıyla www.factcheckingturkey.com adresinden İngilizce olarak hizmet vermeye başladı.

"Fact Checking Turkey" çalışması, genel koordinatörlüğünü İdris Kardaş'ın yürüttüğü Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi (BK) tarafından hayata geçiriliyor.

BK; konuyla ilgili yerel ve küresel kamuoyuna hitaben bir açıklama yayınladı:

"Gelişen demokrasisi, ekonomisi ve siyasi gücüyle Türkiye, son yıllarda dünyanın her zamankinden daha fazla ilgi odağı haline geldi. Bunun bir yansıması olarak, Türkiye hakkında üretilen bilgi, haber ve imajlarda ciddi bir artış meydana geldi. Böylece uluslararası kamuoyunda, Türkiye hakkında her zamankinden çok daha fazla kesin kanaatler ortaya çıktı.

Fakat söz konusu uluslararası medyadaki bilgi, haber ve imajların üretimi esnasında objektiflik kriterleri yeterince göz önüne alınmadığı için, uluslararası kamuoyu, Türkiye hakkında yanlış bilgilerle, yalan haberlerle ve çarpıtılmış imajlarla teşekkül eden kanaatlere sahip olmaya başladı.

Halbuki uluslararası kamuoyunun Türkiye hakkında gerçekle uyuşmayan kanaatlere sahip olması, Türkiye'den önce, tüm dünya ülkelerini ilgilendiren bir sorundur.

Çünkü sadece yerel çapta değil, küresel çapta da barışın, demokrasinin ve refahın tesisi için siyasalar geliştiren ülkemizin bu ahlakî duruşu görülüp hakkıyla takdir edilmezse; savaşın, totalitarizmin ve tekelci ekonomilerin devamı için siyasalar geliştiren küresel aktörlerin manevra alanı genişlemiş olacaktır.

Bu yüzden Türkiye hakkında hakikî bilgilerin, haberlerin ve imajların tesis edilmesiyle, küresel çapta hakikî bir barışın, hakikî bir demokrasinin ve hakikî bir refahın tesis edilmesi arasında doğrudan bir bağlantı mevcuttur.

Küresel barışın, demokrasinin ve refahın tesisi için faaliyet gösteren Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi (BK) "Fact Checking Turkey" çalışmasıyla, Türkiye hakkında gerçek bilgi ve haberlere ulaşmak isteyen herkese hizmet vermeyi amaçlıyor. BK; manipülatif, taraflı ve çarpıtılmış söylemlerle değil, araştırılıp doğrulanmış objektif bilgilerle dolu bir internet sitesiyle uluslararası kamuoyuna hitap ediyor."

Türkiye hakkındaki bilgilerinizi test edebileceğiniz bir test uygulamasının da olduğu "Fact Checking Turkey" sitesinde, "Reformlar" başlığı altında ülkenin demokratikleşme ve diğer alanlarda yaşadığı dönüşüm de inceleniyor. Türkiye'deki Kürtler, Gayrimüslimler, Aleviler, Kadınlar, Müslümanlar, Engelliler, Romanlar ve Diplomasi alanında yaşanan gelişmeleri de en güncel halleriyle siteden takip etmek mümkün. "Reformlar" bölümü; Türkçe, İngilizce, Fransızca, Arapça ve Almanca olmak üzere 5 farklı dilde hizmet veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin uluslararası “doğrulama/yanlışlama” sitesi yayın hayatına başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN