Almanya'nın özgürlükler karnesi zayıf!

Giriş Tarihi: 7.1.2016 10:58 Güncelleme Tarihi: 7.1.2016 11:04
Almanya'nın özgürlükler karnesi zayıf!

Almanya’nın hak ve özgürlükler karnesi zayıf: Devlet şiddeti, yabancı düşmanlığı, etnik ve dini ayrımcılık artıyor.

Sakarya Üniversitesi Diaspora Araştırmaları Merkezi (DİAM) Federal Almanya'daki Türkiye kökenlilerin yaşadıkları hak ihlalleri hakkında "Almanya 2014 Hak ve Özgürlükler Raporu" isimli bir rapor hazırladı.

DİAM Müdür Doç. Dr. Bünyamin Bezci rapor ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Bezci açıklamasında; "Federal Almanya özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası yeniden kurduğu demokratik hayatıyla örnek alınacak bir ülke olduğunu, fakat söz konusu olan yabancılar olduğunda, demokratik toplumsal ilişkilerin sorunlu bir hal aldığını belirtti. Bu nedenle gelişmiş bir demokratik ülkede de insan hakları ihlallerini araştırmanın anlamsız olmadığının altını çizdi."

Araştırma sonuçlarında, Almanya'da yaşanan ayrımcılık türlerinde ilk sırayı etnik kökenin aldığını ve dini ayrımcılığın halen önemli oranda hissedildiğini belirten Bezi rapordan bazı çıktıları basın mensupları ile paylaştı:

"Özellikle gözaltına alınan yabancılara şiddet uygulamalarına rastlanmıştır. Diğer taraftan hapishaneler gibi tamamen kontrol altındaki yerlerde kültürel olarak farklı değerlere sahip olan yabancıların hassasiyetlerine dikkat edilmemektedir. Özel hayatın gizliliğinin ihlali konusu toplumun genelinin bir sorunu olarak gözlemlenmektedir. İnsansız hava araçlarıyla gerçekleşen yargısız infazlara Federal Almanya'da konuşlanan askeri üslerin ev sahipliği yapması insan hakları ihlalleri açısından görmezden gelinmeye çalışılmaktadır.

Farklı bir kültürel çerçeveye sahip Türkiye kökenlilerin karşı karşıya kaldıkları ayrımcılık, dini ve kültürel haklar bağlamında da gözlenmektedir. Bu konuda Müslüman kadınların başörtüsüyle çalışma hakları halen sorgusuz olarak sağlanabilmiş değil. Yıl içinde yaşanan mağduriyetlerden örnekler raporda yer almakta. İlk ve orta öğretim kurumlarındaki din dersi konusu ise iki tarafın da olumlu çabalarına rağmen halen çözüme kavuşmuş değil. Müslümanların din dersinin çerçevesinde uzlaşmalarını beklemek yerine farklı Protestan Kiliselerinin çerçevede anlaşamaması karşısında bulunan çareye benzer bir kültür dersinde anlaşılması en mümkün yol olarak gözükmekte. Müslümanlar açısından her cami inşaat süreci yorucu bir çaba gerektirmekte. Yükselen aşırı sağ düşüncelerden beslenen cami saldırıları da artarak endişe yaratan sayılara ulaşmıi durumda.

Tekrar oranlarına bakıldığında Federal Almanya'da yaşanan hak ihlallerinin yabancılar konusunda giderek sistematikleştiği gözlenmektedir. Otuz yıl önce münferit olaylar olarak değerlendirilen cami, yabancıların evleri, mülteci kamplarının yakılması olayları sistematikleşmenin en önemli işaretini taşımaktadır. Yaygın ayrımcılık iddiaları bürokrasi, eğitim sistemi ve iş hayatında artarak devam etmekte.
Hukuksal önlemlerin yanında hükümetlerin toplumsal zihniyet dönüşümü için de algı oluşturmaya çalışması gerekmektedir."
Sakarya Üniversitesi Diaspora Araştırmaları Merkezi (DİAM) Türkiye kökenli göçmenlerin yerleştikleri ülkelerde yaşadıkları sorunları bilimsel olarak araştırmak ve bu sorunlar hakkında siyasi, hukuki ve toplumsal çözüm yolları önermek amacıyla kurulmuş uygulamalı bir araştırma merkezidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'nın özgürlükler karnesi zayıf!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN