Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet parasıyla kepçeli ihanet

Hazine'den aldıkları paraları hendeklere yatıran HDP'li belediyelerin aldığı destek miktarı, batıdaki belediyelerden çok daha yüksek çıktı. Belediyeler, yüzde 85'i Ankara'dan gelen paraları teröristlere akıtıyor

Giriş Tarihi: 8.1.2016
Devlet parasıyla kepçeli ihanet
Başbakanlığa sunulan HDP'li Belediyeler Raporu, devletin bölgeye verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi. HDP'li belediyelerin neredeyse tamamının Ankara'dan Türkiye ortalamasının çok üstünde maddi destek aldığı ortaya çıktı. HDP'li belediyeler Ankara'dan gönderilen milyonlarca liralık desteği ya hendek kazmak için kullandı ya da hizmet yapmak yerine kasasında tuttu.

"HENDEK" ESİRİ HALK TAHLİYE EDİLDİ


EN YÜKSEK DESTEĞİ ALIYORLAR

HDP'nin elinde bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri Ankara'dan Türkiye ortalamasının çok üstünde maddi destek alsa da gelen parayı hizmet için kullanmıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin gelirlerinin yüzde 83.5'i Ankara'dan gönderilen paydan oluşuyor. Bu oran Van'da yüzde 71.6'ya Mardin'de ise yüzde 96.7'ye kadar çıkıyor. Oysaki bu oranın diğer büyükşehirlerdeki Türkiye ortalaması sadece yüzde 66.7.

HENDEĞE PARA VAR AMA HİZMETE YOK


TEK GİDER PERSONEL

HDP'nin elinde bulundurduğu belediyeler personel giderlerine harcadıkları rakamlarla da ön plana çıkıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde personel giderlerinin toplam gidere oranı yüzde 25.9'ken bu oran Van'da yüzde 39.8, Mardin'de ise yüzde 62.6. Bu oranın diğer büyükşehirlerdeki Türkiye ortalaması 11.7. Büyükşehir statüne girmeyen Şırnak'ta personel giderlerinin toplam gidere oranı yüzde 53, Hakkari'de ise yüzde 52.6. Büyükşehri olmayan illerde bu oranın Türkiye ortalaması ise 11.7.

PARA KASADA BEKLİYOR

HDP'li belediyelerde personele harcanan astronomik rakamlar akıllarda soru işareti uyandırıyor. Ankara'dan vatandaşa hizmet için gönderilen paralar belediyelerin kasasında bekliyor. Hizmet bekleyen vatandaşa "Devlet yardım etmiyor" propagandası yapılıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin gelirinin yüzde 25'i atıl bir şekilde bekliyor.

''HENDEKLERİ İRAN KAZDIRIYOR''


KEPÇEYE HENDEĞE DESTEK VAR YATIRIMA KURUŞ YOK

Teröre finansman desteği sağlayan HDP'li belediyeler istihdam, yatırım ve diğer yükümlülüklerini yerine getirmiyor. HDP'li Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin gelirinin yüzde 50'si kasada bekliyor. Yatırım giderlerinin toplam gidere oranı Diyarbakır'da yüzde 20.7, Mardin'de yüzde 7, Van'da ise 10.9. Bu oranın Türkiye ortalaması ise yüzde 46.9. Yatırım giderlerinin toplam gidere oranı Şırnak'ta 1.7, Hakkari'de ise 14.9.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet parasıyla kepçeli ihanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN