Türkiye ABD’den Suriyeli Arap gruplar için yardım istedi

ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford’un önceki gün Ankara’ya yaptığı ziyaretle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Giriş Tarihi: 8.1.2016 01:54 Güncelleme Tarihi: 8.1.2016 06:46
Türkiye ABD’den Suriyeli Arap gruplar için yardım istedi
ABD Savunma Bakanlığı resmi web sitesinde yer alan bir habere göre, Dunford'ın Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile yaptığı görüşmelerde yoğunluklu olarak DAEŞ'le mücadele konuşuldu. Türkiye'nin bölgede yer alan bir Amerikan müttefiki olarak kendine has bir görüşü olduğunu vurgulayan Dunford, "itiraf etmek gerekirse sürpriz olan hiçbir açıklama yoktu. Fakat yüz yüze konuşmak oldukça faydalı oldu" dedi.

10 MADDEDE DAEŞ KİMLERE ÇALIŞIYOR?

TÜRKİYE'NİN TALEBİ
Türkiye'nin Suriye sınırına 25 bin asker yerleştirdiğini ve polisle birlikte güvenliği maksimuma getirdiğini belirten Amerikalı general, "Türkler sınırda açtıkları hendekler ve inşa ettikleri duvarlardan ve DAEŞ militanlarına karşı gerçekleştirdikleri yoğun çabalardan bahsetti. Ülkeye silah girişini ve yabancı savaşçı akışını azalttıklarını düşünüyorlar. Bizden daha fazla Suriyeli Sünni Arabı eğitmemizi istediler. Bunun için de bize bazı Arap grupların isimlerini verdiler. Bunların sınır boyunda görev alabileceğini düşünüyorlar. Bunların küçük rakamlar halinde Türkiye'ye gelip eğitim alması ve sonra Suriye'ye geri dönerek birleştirici bir doku olarak işlev görmesi mümkün" dedi. General Amerikalı askerlerin ve ailelerinin İncirlik'te mutlu olduklarını da belirtti.

ÜÇ AYDA ÜÇ KEZ GÖRÜŞTÜ
Göreve üç ay önce başlayan General Dunford, Genelkurmay Başkanı Akar ile bu süre içerisinde üç kez video konferans yöntemiyle görüştüğünü ve Türkiye ile sıkı işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Dunford, "Türkiye'nin perspektifini öğrenmek önemli. Türkiye ve ABD'nin şu andaki [DAEŞ] tehdidi ile ilgili aynı bakış açısı mevcut ve bu tehditle mücadele için de birlikte çalışma fırsatlarına sahibiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ABD’den Suriyeli Arap gruplar için yardım istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN