Dokunulmazlıklara 14. Madde formülü

Dokunulmazlıklara 14. Madde formülü
HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili süreci kampanyaya dönüştürmesi ve Kürt kökenli vatandaşların desteğini almak için kullanmasını önlemeye dönük formül aranıyor. Bu kapsamda dokunulmazlıkların kaldırılması yerine 14'üncü maddesi kapsamında mahkemelerde yargılamanın devam etmesi formülü gündeme geldi. 14'üncü madde "Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz" hükmünü içeriyor. Dokunulmazlıklarla ilgili 83'üncü madde ise seçimlerden önce soruşturmanın başlamış olması koşulu ile 14'üncü madde kapsamındaki suçlar için dokunulmazlığın kaldırılmasına gerek olmadan yargılama yapılabilmesin düzenliyor. CHP'li Mehmet Haberal, MHP'li Engin Alan gibi isimlerin de bulunduğu 8 kişi milletvekili seçilmiş olmalarına karşın bu madde kapsamına tutuklulukları devam etmişti. Bu göre HDH lideri Selahattin Demirtaş'ın 6-7 Ekim olaylarını ateşleyen açıklaması da dahil 1 Kasım öncesi hakkında başlatılan bazı soruşturmalardan dokunulmazlığının kaldırılmasına gerek olmadan yargılanabilecekleri savunuluyor.

DEMİRTAŞ'I YAKACAK O DOSYALAR

HDP'ye cinayet silahı baskını

İstanbul Şişli'de geçen yıl yaşanan Rıdvan Gül cinayetiyle ilgili dün 6 kişi gözaltına alındı. İstanbul terör polisi HDP'nin Beyoğlu ilçe binasında cinayette kullanılan silahı aradı. Baskında çok sayıda örgütsel doküman, yasaklı örgütsel dergiler ve dijital malzeme ele geçirildi. Bu arada parti binasında kullanılan elektriğin kaçak olduğu da belirlendi.

Fezlekeler Diyarbakır'dan

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile parti milletvekillerinin "özyönetim" ve Kobani'yi bahane ederek yaptıkları açıklamaları nedeniyle Ankara ve Diyarbakır'da başlatılan çifte soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmanın dosyası "yetkisizlik" kararı verilerek, suçun işlendiği yer olan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Emniyetten istenen açıklama çözümleri doğrultusunda HDP'liler hakkında hazırlanacak fezleke TBMM'ye gönderilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokunulmazlıklara 14. Madde formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN