Yeni anayasadan çok ümitvarım

Meclis Başkanı Kahraman, "Bence yeni bir anayasa çıkar. Bu anayasa yüzde 63'ü değişmiş yamalı bir bohça. Bir ihtiyaç olduğu ortada. Hiç kimse bunun devamını istemez. Şu veya bu şekilde anlaşma olacaktır" dedi

Giriş Tarihi: 9.1.2016
Yeni anayasadan çok ümitvarım
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli'yi ziyaretinin ardından yeni anayasa ile ilgili görüştüğü Meclis Başkanı İsmail Kahraman Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulması için harekete geçti. TBMM'de grubu bulunan dört siyasi parti genel başkanına mektup göndererek anayasa masasına davet etti. Kahraman, liderlerden Anayasa Uzlaşma Komisyonu için 3'er üye bildirmesini istedi. Kahraman partilere 25 Ocak'a kadar süre tanıdı. Kahraman düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili şunları söyledi:

FAYDALANILMALI: Geçen dönemki çalışmalarda fevkalade yol kat edilmiş olduğunu gördüm. 60 maddede mutabakat sağlanmış, 172 maddeyi ele almışlar. Akim kalmış çalışma olarak görmüyorum, çok faydalanacak bir çalışma olarak görüyorum. Bundan ne kadar istifade edilecek, hangi yoldan gidilecek, takdiri komisyona bırakıyoruz. Sayın genel başkanlardan yardım ve desteklerini beklemekteyim. HDP'lilerin katılacaklarını zannediyorum ve temenni ediyorum.

Meclis Başkanı 'Yeni Anayasa' için harekete geçti


YAMALI BOHÇA: Bence yeni anayasa çıkar. 1982 Anayasası'nın uygun olmadığı, gelişime mani olduğu, çoğulcu demokratik sisteme, hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu ifade ediliyor. Düşünün 17 kez değişiklik yapılmış, 113 maddesi değişmiş. Yüzde 63.8'i değişmiş yamalı bir bohça... Bütün partiler beyannamelerinde bu ihtiyacı ortaya koymuşlar. Neden birleşilmesin, niye ayrı olunsun. Bir ihtiyaç olduğu ortada. Hiç kimse bunun böyle devamını istemez. Şu veya bu şekilde muhakkak ki anlaşma olacaktır. Ben bundan çok ümitvarım.

KUVVETLER AYRILIĞI: (Parlamenter sisteme yönelik eleştiriler) Hepimizin isteği istikrarlı Türkiye. Üç ana sistem var. Başkanlık, yarı başkanlık ve parlamenter sistem. Hepsinde esas şu; kuvvetler ayrılığı. Kuvvetler ayrılığına dayalı bir sistemin olması ve bugünkü sistemin gözden geçirilerek toplumun da kabul edeceği bir yapı ortaya konması benim temennim.

Davet mektubu liderlere ulaştı

Meclis Başkanı Kahraman'ın davet mektubu CHP ve MHP liderlerinin yanı sıra HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağa'a ulaştı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, talepleri değerlendireceklerini söyledi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise "MHP olarak özlemini duyduğumuz anayasanın yenilenmesinde katkılarımızı ortaya koyacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni anayasadan çok ümitvarım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN