Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YYÜ su'ndan yayınlayan lere tepki

(YYÜ) su, terör operasyonları ile sokağa çıkma yasaklarına ilişkin yayınlayan lere tepki gösterdi. Senatodan yapılan açıklamada, "Öğretim elemanlarının basın duyurusunda vurguladığı kara propaganda, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Senatosu olarak bizleri derinden üzmüştü" denildi.

Giriş Tarihi: 13.1.2016 12:41 Güncelleme Tarihi: 13.1.2016 13:55
YYÜ Senatosu'ndan bildiri yayınlayan akademisyenlere tepki

YYÜ Senetosu, 89 üniversiteden 1128 in 'Barış için akademisyenler inisiyatifi' adı altında, Güneydoğu'daki sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarla ilgili yaptıkları 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı sine tepki gösterdi. YYÜ su'ndan konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. YYÜ Senatosu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kendilerini 'bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları' olarak tanıtan küçük bir grup öğretim elemanı, yaptıkları basın açıklamasıyla Güneydoğu'da yaşanan olaylarla ilgili Ülkemize yönelik ağır ithamlarda bulunmuşlardır. Bölgenin en eski ve en köklü üniversitelerinden birisi olarak meseleye vakıf olmamız ve öğretim elemanı misyonumuzla konuyla ilgili açıklama yapma ve kamuoyunu aydınlatma gereği hâsıl olmuştur. Öğretim elemanlarının basın duyurusunda vurguladığı kara propaganda, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Senatosu olarak bizleri derinden üzmüştür. Halbuki son zamanlarda uygulanan devlet politikalarının halkın can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirler olduğu ve emniyet güçlerinin meseleye hassasiyetle yaklaştığı bölge kamuoyu tarafından da yakından bilinmektedir. Hatta bazı kalkışma eylemleri, birlik ve beraberlikten, kardeşçe yaşama düşüncesinden, huzur ve istikrardan taviz vermeyen; Suriye, Irak, Afganistan, Yemen gibi ülkelerde yaşanan gerçekleri idrak eden aziz milletimizin sağduyusu ve irfanı sayesinde karşılık bulmamıştır. Bu durumu hazmedemeyen şer güçler ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni karalamak için her türlü iftira ve karalama kampanyası başlatmışlardır. Bir grup akademisyenin de bu propagandaya alet olması, milletimizin huzur ve güveni adına, gerçekten kaygı vericidir. Özgür düşüncenin, aydınlanmanın, evrensel bilimin yeşerdiği en önemli eğitim kurumları olan üniversitelerde öğretim elemanlarının kamuoyunu yakından ilgilendiren meseleleri tartışması ve toplumu aydınlatması elbette önemli bir görevdir. Ancak bu görevi ifa ederken istismara yol açabilecek; halkı kin ve nefrete, ayrıştırmaya, bölmeye yönelik her türlü açıklamadan da hassasiyetle kaçınılmalıdır. Bu vesile ile 'barış' adına yapılan ancak kara propagandadan öteye geçmeyen söz konusu açıklamayı kabul etmiyor; bildiriye imza atan öğretim elemanlarını aziz milletimizin irfanı ve sağduyusu etrafında aydınlanmaya davet ediyoruz! Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ DE BİLDİRİ YAYINLADI

Ülkemiz Kamuoyuna;
İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne, düşünce özgürlüğüne büyük saygı duyan; Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerine bağlı bir üniversite olarak; yasa dışı silahlı güçleri görmezden gelen, Türkiye Cumhuriyeti'ni katliam yapmakla suçlayan, asılsız ve asla kabul edilemez ayrımcı, ırkçı anlayışları nefretle karşıladığımızı; terörün her türlüsünü lanetlediğimizi, tüm dünyanın ve ülkemizin şiddetten uzak, barış ve refah içinde yaşaması yolundaki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi, ülkemizin her yerindeki bütün yurttaşlarımıza esenlik dileklerimizle ve saygıyla sunarız.
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ SENATOSU


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YYÜ Senatosu'ndan bildiri yayınlayan akademisyenlere tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN