Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aksine birbirimize daha da yakınlaştık'

Almanya İçişleri Bakanı Maiziere, teröristlerin 'turiste korku salma' amacını yerle bir etti: Türkiye'ye gelmek isteyen herkesin içi rahat olsun. Maiziere, "Teröristlerin amacı iki ülke arasındaki işbirliğini bozmaksa, başarılı olamamışlardır. Aksine birbirimize daha da yakınlaştık" dedi

Giriş Tarihi: 14.1.2016
'Aksine birbirimize daha da yakınlaştık'
Yaralı Alman vatandaşlarını ziyaret edip intihar saldırısının düzenlendiği yere karanfil bırakan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, küresel teröre karşı Türkiye ile işbirliği mesajları verdi. Maiziere, İstanbul Valiliği'nde İçişleri Bakanı Efkan Ala ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, saldırı sonrasında yaptıkları çalışmalar nedeniyle Türk yetkililere teşekkür etti. Maiziere, "Şu aşamada Türkiye'ye yapılacak ziyaretlerin iptal edilmesi için bir neden görmediğimizi belirtmek istiyorum. Keza, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde belirtilen belirli kriz bölgelerine gidilmemesi konusundaki uyarının dışında, Türkiye'ye gelmek isteyen herkesin, gelme konusunda içlerinin rahat olmasını ifade etmek istiyorum" diye konuştu. Terör karşısındaki tutum ve davranışlarını değiştirmeyeceklerini anlatan Maiziere, şöyle devam etti: "Terör karşısında geri adım atmayacağız. Teröre karşı mücadeleye devam ettiğimiz gibi siyasi çözümler bulma konusundaki çabalarımız keza devam etmekte. Aynı zamanda özgürlüğe önem veren tutumumuzdan vazgeçmeyeceğimizi ifade etmek istiyorum. Özgürlüğe bağlı bir yaşam biçimi çerçevesinde insanların istedikleri gibi hareket etmesi, istedikleri yere seyahat etmesi gibi özgürlükler de buna dahil. Türkiye'nin teröre karşı yürüttüğü mücadelede kararlı şekilde yanındayız. Yapılan soruşturma çerçevesinde bilgilerin paylaşıldığı gibi özellikle tehlikeli kişiler olarak addedilen kişilerin, isimlerin paylaşılması da bu çerçevede ele alınmaktadır."

BİRLİKTE HAREKET EDİYORUZ


Maiziere, gelecek hafta Ala'nın yanı sıra Türk yetkililerin de iki hükümet arasında görüş alışverişine devam etmek için Almanya'yı ziyaret edeceğini kaydetti. Konuk Bakan özetle şunları söyledi: "Yasadışı göç ve bu çerçevede alınacak önlemlerin yanı sıra son olay karşısında gündemimize teröre karşı kararlı mücadele maddesini de alacağız. Teröristlerin amacı iki ülke arasındaki işbirliğini bozmak ya da herhangi bir şekilde zedelemek ise bu konuda başarılı olamamışlardır. Aksine Türkiye ve Almanya işbirliği konusunda birbirlerine daha da yakınlaşmaktadırlar."

İNSANLIĞA SALDIRI...

Yapılan soruşturma çerçevesinde saldırının doğrudan doğruya Alman vatandaşlarını hedef aldığına ilişkin hiçbir ipucu bulunmadığını ifade eden Maiziere, "Saldırı doğrudan doğruya insanlığa yapılmış bir saldırıydı. Buraya gelmiş, Türkiye'yi ziyaret eden Almanları, Türkiye'nin köklü tarihine duydukları saygıyı, Türkiye'yi daha yakından tanıma arzuları, halklar arasındaki anlayışı daha da geliştirmek amacıyla buraya gelen, burayı görmek isteyenlere karşı yapılmış bir saldırıydı. Seyahat edenlere, burada özgür şekilde tatilini geçirmek isteyenlere, bu değerleri temsil edenlere karşı yapılmış bir saldırıydı. Bu nedenle çok açık şekilde bunu kınayarak, buna karşı durmamız gerekiyor."

DİKİLİTAŞ'A KARANFİL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan patlamanın olduğu yere karanfil bıraktı.

YARALILARA ZİYARET

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün sabah saatlerinde de yine Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile birlikte İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavileri süren yaralıları ziyaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aksine birbirimize daha da yakınlaştık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN