'DAEŞ taşeron, ardındaki aktörleri de araştırıyoruz'

Başbakan Davutoğlu: Saldırıyla ilgili 4 kişi daha gözaltına alındı. Saldırganın DAEŞ bağlantısı tespit edildi ama DAEŞ bir piyon

Giriş Tarihi: 14.1.2016
'DAEŞ taşeron, ardındaki aktörleri de araştırıyoruz'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valiliği'nde kendisine verilen güvenlik brifinginin ardından yaptığı açıklamada Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısıyla ilgili 4 gözaltı daha olduğunu ve sorgulanan kişi sayısının 5'e çıktığını söyledi. Davutoğlu özetle şunları söyledi:

DAEŞ BİR TAŞERON: Saldırganın DAEŞ bağlantısı tespit edildi. Ancak DAEŞ bir piyon ve bazen de kamufle edilebilecek bazı eylemlerin rahatlıkla kullanılmasını sağlayan bir ara örgüt, bir taşeron.

TAKİP EDİLMİYORDU: Kimliği belirlenen saldırgan takip altında olan bir şahıs değildi. Normal olarak Türkiye'ye mülteci gibi, sığınmacı gibi giren bir şahıs. Ancak tüm bağlantıları tek tek ortaya çıkarılıyor ve bu bağlantılar içinde DAEŞ dışında DAEŞ'i kullanan bazı çevrelerin olabileceğine dair de bazı şüphelerimiz söz konusu.

GERÇEK AKTÖRLER: Bu taşeron DAEŞ örgütünü kullanma hevesine ve amacına dönük çalışma yapan kim varsa hepsine dönük olarak da gerekli her türlü tedbiri alma konusunda Türkiye'nin kararlılığı açıktır. Terör olgusu artık ülkelerden ve şehirlerden bağımsız olarak dünyanın her yerinde bütün insanlığı tehdit eden bir olgudur.

TÜRKİYE GÜVENLİDİR: Türkiye'nin her yerinde, özellikle de İstanbul'da insan akışının yoğun olduğu kritik yerlerde ek güvenlik tedbirleri alacağız. Biz bütün insanlığı, insanlık tarihinin birikiminin özeti olan İstanbul'a davet ediyoruz. Türkiye güvenlidir, İstanbul güvenlidir.

KİRLİ İŞBİRLİKLERİ: Türkiye'nin (Suriye'de) havadan yapacağı operasyonlar konusunda birtakım ülkeler engelleyici tutum içindeler. Ya kendileri DAEŞ'i yok etsinler ya bıraksınlar biz yok edelim. Kimse 'DAEŞ'e karşı mücadele ediyorum' görüntüsü altında, oradaki sivil halkı ve muhalefeti cezalandırarak DAEŞ'e alan açmayı düşünmesin. Bir istihbari bilgiyi burada paylaşmak isterim. Biliyorsunuz Suriye sınırına yakın bölgede ılımlı muhalefet DAEŞ'e karşı operasyona başladı. Onun üzerine rejim, DAEŞ unsurlarıyla anlaşarak, rejimin otobüsleriyle bazı DAEŞ unsurlarını güneyden Suriye'nin kuzeyine doğru sevk etti. Bugün Suriye'de çok kirli işbirliklerini görüyoruz. Açık ve net ifade ediyorum. Bize yönelen her saldırıya mutlaka karşılığını veririz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'DAEŞ taşeron, ardındaki aktörleri de araştırıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN