"İade talebimizi ABD'ye ileteceğiz"

Giriş Tarihi: 15.1.2016
İade talebimizi ABD'ye ileteceğiz
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AA Editör Masası'nda, Fetullah Gülen hakkındaki yakalama kararı ve buna ilişkin süreçle ilgili açıklama yaptı. Kırmızı bültenin İçişleri Bakanlığı İnterpol Daire Başkanlığı'nca İnterpol'e iletildiğini belirten Bozdağ, "Kırmızı bülten, adresi nerede olduğu bilinmeyenlerle ilgili başvurulan bir yöntem. Adresi çok net bilinenlerle ilgili de iade prosedürünün işletilmesi tercih ediliyor" dedi. Bozdağ şunları söyledi:

İŞTE FETÖ'NÜN BEYİN TAKIMI

Oturduğu ülke belli, oradaki adresi belli bilinen bir yerde. ABD ile Türkiye arasında iade konusunda uluslararası bir sözleşme var. Bu konuda da aynı prosedürün işletilmesinin, iki ülke arasında işleyen adli yardımlaşma prosedürüne daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde iade talebimizi ABD Adalet Bakanlığı'na ileteceğiz.
Gülen Türkiye'ye rahatlıkla gelebilir, gelmesini yasaklayan bir kanun yok. Gelebilir, burada kendini savunabilir. Doğru olan da gelip ifadesini Türkiye'de vermesidir.
Cumhuriyet savcılıklarına Gülen'in hasta olduğuna dair belki bir rapor varsa ulaştırılabilir ama şu ana kadar basından takip ettiğimiz kadarıyla elimize ulaşan bir şey yok. Kaldı ki avukatları her konuda açıklama yapıyor. Böyle bir şeyle ilgili açıklama da yapmadılar. Türkiye'nin sağlık konusunda geldiği nokta Amerika'dan iyi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İade talebimizi ABD'ye ileteceğiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN