Paralel savcılara TIR ihanetinden ihraç

HSYK, 17-25 Aralık darbe girişimcisi 4 savcının ardından MİT TIR'larını durduran Paralel savcılar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takcı, Özcan Şişman ile Yaşar Kavalcıklıoğlu'nu meslekten ihraç etti

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Paralel savcılara TIR ihanetinden ihraç
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 17 ve 25 Aralık'ta darbe girişiminde bulunanlar 4 savcının ardından, MİT'e ait yardım TIR'larını durduran 5 Paralel savcı için de ihraç kararı verdi. HSYK 2'nci Dairesi, MİT'e ait yardım TIR'larını durdurarak, Türkiye'yi terör örgütlerine yardım eden bir ülke izlenimi oluşturmaya çalışan savcılar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takcı, Özcan Şişman ile Yaşar Kavalcıklıoğlu ile ilgili dosyayı karar bağladı. Müfettişlerin raporlarını inceleyen HSYK 2'nci Dairesi, Bağrıyanık, Karaca, Takcı, Şişman ve Kavalcıklıoğlu'nun eylemlerinin "mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte" olduğu sonucuna vardı. Haklarındaki ihraç talebini onaylayan daire savcıların MİT Kanunu'ndaki açık hükümlere aykırı hareket ederek TIR'ları yasadışı yöntemlerle aradığına dikkat çektikleri kararında, yasadışı aramanın devletin bütün kurumlarının "TIR'lar MİT'e ait" uyarılarına rağmen devam ettirilmesini de göz önünde bulundurdu.

İŞTE FETÖ'NÜN BEYİN TAKIMI

İTİRAZ HAKLARI VAR

Savcılar, ihraç kararına karşı 2'nci Daire'ye "yeniden inceleme" talebinde bulunabilecek, talebin reddedilmesi durumunda yapılacak itiraz ise HSYK Genel Kurulu'nca karara bağlanacak. HSYK 2. Dairesi, daha önce haklarında inceleme başlatılan savcıların görevde kalmalarının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği gerekçesiyle tedbiren görevden uzaklaştırılmalarını kararlaştırmıştı. Yürütülen adli soruşturma sonunda da savcılar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takcı ve Özcan Şişman hakkında Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nde ceza davası açılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel savcılara TIR ihanetinden ihraç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN