Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhraç gerekçesi: Zehirli ağacın meyvesi zehirli olur

HSYK, 25 Aralık savcısı Muammer Akkaş'ın meslekten ihraç gerekçesini şöyle açıkladı: Zehirli ağacın meyvesi de zehirli olur

Giriş Tarihi: 17.1.2016
İhraç gerekçesi: Zehirli ağacın meyvesi zehirli olur
HSYK'nın, 25 Aralık darbe girişiminin savcısı Muammer Akkaş hakkındaki ihraç kararında ilginç detaylar yer aldı. Kurul, Akkaş'ın soruşturma aşamasında yaptığı usulsüzlükleri, adliye önünde bildiri dağıtmasını, soruşturmayı başsavcıdan gizlemesini sıraladıktan sonra böyle bir soruşturmadan sağlıklı bir sonuç çıkmasının beklenmediğini şu sözlerle aktardı:

'YOK ETMEYE ÇALIŞTILAR' "
Soruşturmanın gayrı meşru yöntemlerle yürütüldüğü, işlemlerin temelden yoksun ve sakat olduğu 'zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir' ilkesi gereği, delil olarak kullanılması ve değerlendirilmesinin mümkün olmadığının tartışma götürmeyecek şekilde net olduğu, soruşturmada rol alan kamu görevlilerinin, soruşturmada izlenen yöntemin hukuk dışı olduğunun farkında oldukları tespit edilmiştir." Şüphelilerin daha sonradan, yasadışı yollarla topladıkları delilleri yok etme girişimi içine girdikleri de vurgulandı.

ENGELLEME YOK

Kararda, "Soruşturma yürüten savcılar görevleri engellendi" eleştirilerine de yanıt verildi. HSYK, dönemin İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı ile Başsavcı vekili Oktay Erdoğan'ın Muammer Akkaş'tan yasalar çerçevesinde bilgi almaya çalıştıkları ancak Akkaş'ın soruşturmayı üstleri konumundaki bu 2 isimden sakladığı anlatılarak, "Dosyanın kendisinden alınması suretiyle cumhuriyet savcısı olarak soruşturma yapması engellenmemiş, daha fazla hukuka aykırı eylem gerçekleştirmesi engellenmiş, kişilerin mağduriyetinin önüne geçilmiştir. İlgilinin sebebiyet verdiği olaylar birlikte değerlendirildiğinde, toplumda yargının güvenilirliği noktasında olumsuz algı oluşmasına yol açarken, çalışma barışının da bozulmasına neden olmuştur" denildi. 25 Aralık soruşturması sırasında sanatçı Orhan Gencebay da ifade verince "Gencebay, diğer şüpheliler dinlenirken telefon dinlemeye takıldı" denilmişti. Ancak gerçeğin böyle olmadığı, Akkaş'ın Gencebay'ı da doğrudan dinlettiği ortaya çıktı. HSYK kararında, "Gencebay'ın neden dinlendiği anlaşılamamıştır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhraç gerekçesi: Zehirli ağacın meyvesi zehirli olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN