Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye Musul'da vazgeçilmez"

Eski Musul Valisi Asil Nuceyfi, terör örgütü DAEŞ'in elindeki Musul kentinin geri alınması için kurulan Haşdi Vatani'ye askeri eğitim vermeye devam eden Türkiye'ye teşekkür ederek, Türkiye'nin bu güçlere yardım eli uzatan ilk ülke olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 17.1.2016 19:47
Türkiye Musul'da vazgeçilmez
Nuceyfi, Erbil kentinde düzenlenen basın toplantısında, Musul'un kurtarılma operasyonu, Türkiye'nin rolü ve Haşdi Vatani gücü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Irak'ın, Türk güçlerinin Başika'daki askeri eğitim üssüne konuşlanması konusunda "çok öfkeli tavır" ortaya koyduğunu belirten Nuceyfi, şunları kaydetti:

"Bu hükümetin tavrı değil, ancak İran etkisi altındaki bazı siyasi tarafların yarattığı baskıdan kaynaklı. Söz konusu taraflar, Türkiye'nin Musul'un geri alınmasında rolünün olmasını istemiyor ve bundan çok rahatsızlar. Bu taraflar, sadece Türkiye'nin DAEŞ ile mücadeledeki etkin rolüne değil, bilakis tüm uluslararası koalisyon güçlerine karşılar. Ninova halkının Musul'u kurtarma operasyonuna katılmasını engellemek isteyenler, İran'ın Irak'taki etkisinin artmasını isteyen kişilerdir."

"Türkiye vazgeçilmez bir güçtür"

Bağdat ve uluslararası koalisyon güçleri arasındaki sorunların çözüleceğini öngören Nuceyfi, "Türkiye de bu koalisyonun bir parçası olduğundan, Irak ve Türkiye arasındaki sorunlar da çözülmüş olacak. Türkiye vazgeçilecek bir güç değildir" dedi.

DAEŞ'in 16 Aralık Başika saldırısı öncesi, Türkiye'nin sadece Haşdi Vatani güçlerine askeri eğitim verdiğini dile getiren Nuceyfi, "Bu saldırı sonrası Türkiye, Haşdi Vatani askerleri ile birlikte kamp güvenliğini sağlamaya başladı. Aynı zamanda, eğitim üssüne yapılan saldırılar sırasında her iki güç dayanışma içerisinde karşılık veriyor" diye konuştu.

"Haşdi Vatani'ye ilk uluslararası yardım Türkiye'den geldi"
Haşdi Vatani güçlerine uzatılan ilk uluslararası yardım elinin Türkiye tarafından yapıldığını hatırlatan Nuceyfi, "Bu yardımlardan dolayı dost Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Güçlerimizin eğitilmesi ve kampların kurulmasında öncü bir rol üstlendiler. Türkiye yardımların ulaştırılmasında geç kalmadı. Bu konuda yine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkanlığı da gerekli yardımların sunulmasında hiçbir şeyi esirgemedi" ifadesini kullandı.

Türkiye tarafından eğitilen Haşdi Vatani güçlerinin önemli gelişme kaydettiğini söyleyen Nuceyfi, söz konusu güçlerin terör örgütü DAEŞ ile çatışmaya başladığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık doğrudan DAEŞ'e karşı yapılan operasyona katılıp çatışmaya giriyorlar. Türk askerlerinin dayanışması ve desteği sayesinde Haşdi Vatani, Musul'a yakın önemli bazı bölgeleri kontrol etmeyi başardı. Türkiye, uluslararası koalisyon güçlerinden daha çok Haşdi Vatani'ye destek temin ediyor. Aynı zamanda Peşmerge güçleri ile de tam bir dayanışma içerisindeler. Herhangi olası ve ani operasyonda ortak hareket ediliyor."

Irak merkezi hükümetini, Haşdi Vatani güçlerine yardım etmemekle eleştiren Nuceyfi, "Irak merkezi hükümeti, uluslararası koalisyon güçleri ve yeni kurulan İslam koalisyonunun doğrudan Haşdi Vatani'ye yardım etmelerini ümit ediyoruz" diye konuştu.

"Kentin DAEŞ'ten alınması çok uzak değil"

Musul'un kurtarılması operasyonuna da değinen Nuceyfi, "Kentin terör örgütü DAEŞ'ten geri alınması çok uzak değil. Bu konuda bazı noktaların netleştirilmesi lazım. Operasyon öncesi Erbil ve Bağdat arasındaki ihtilafların ortadan kaldırılması önemli bir husustur. Bunun yanında kentin kurtarılmasından sonra geleceğine ilişkin önemli soru işaretlerine cevap verilmesi gerekiyor" dedi.

Nuceyfi, Musul'un kurtarılmasına katılacak güçlerin rolünün belirlenmesinin önemine dikkati çekerek, "Uluslararası koalisyon güçleri başta olmak üzere, Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin nasıl bir rol oynayacağı üzerinde net bir karar alınması lazım. Irak ordusu, Peşmerge güçleri ve uluslararası koalisyon güçleri ile ortak hareket edip, dayanışma içerisinde olmadığı takdirde, bu işten başarılı bir şekilde çıkamaz" yorumunu yaptı.

Haşdi Şabi'nin (Şii milis gücü) Musul'u kurtarma operasyonuna katılıp katılmayacağı konusuna da değinen Nuceyfi, "Haşdi Şabi'nin bu operasyona katılması başta uluslararası koalisyon olmak üzere Peşmerge güçleri tarafından da reddedilmiştir. Tam olarak örgütlü olmayan, düzensiz bir gücün bu savaşa katılması beklenilemez çünkü durumu daha da karmaşık bir hale getirecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye Musul'da vazgeçilmez"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN