Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Türkiye Avrasya'da önemli bir merkezdir

Başbakan Ahmet Davutoğlu Davos'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, "Yeni hükümet olarak reform gündemini ortaya koyduk. 1, 3 ve 6 aylık ve yıla uzanan reform paketini ortaya koyduk. İstanbul'un büyümekte olduğunu, Türkiye'nin gelişmekte olduğunu bu bölgenin dikkat çektiğini herkes görmektedir." dedi.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 14:02 Güncelleme Tarihi: 21.1.2016 14:20
Davutoğlu: Türkiye Avrasya'da önemli bir merkezdir

İşte Başbakan Davutoğlu'nun açıklamaları...

Türkiye'nin küresel önemi coğrafya ve tarih açısından hiçbir zaman değişmez. Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı forumlar sözkonusu oldu. Dünya İnsani Yardım çerçevesinde Türkiye'nin adımları sözkonusu. Türkiye'nin yürütmekte olduğu farklı konulara yapmış olduğu katkıların önemi ortaya çıkar. Türkiye çevresinde ve küresel anlamda bizi ilgilendiren bazı sorunlar oldu. Balkanlar'dan Ortaasya'ya, Afganistan'dan Irak'a önemli sorunlar sözkonusu oldu. Bunları birer deprem olarak tanımlıyoruz. Bugün ABD'de, Avrupa'da, Türkiye'de, Çin'de herkes göçmenlikten bahsediyor, mültecilikten bahsediyor. Mültecilerin büyük kısmının acil yardıma ihtiyacı var. Türkiye en fazla mülteciye sahip olan ülke konumunda.

İSTANBUL İNSANİ YARDIMDA ÖNEMLİ KONUMDA

Bugünlerde tarihi anlamak çok önemli. İstanbul'daki havalimanı Avrupa'nın üçüncü havalimanı haline geldi. İstanbul'un insan hareketliliği açısından çok önemli bir yere gelecek. İnsani yardım konusunda İstanbul çok önemli bir konuma sahiptir. Yarın sayın Merkel'le bu konuyu ele alacağız. Bu bir Türkiye krizi değil, Suriye krizi de değil. Bu bir küresel krizdir. Bu insani perspektifin çerçevesinde Türkiye'nin Filistin, Somali konusunda en önemli maddi yardım sağlayan ülkeler arasında olduğunu ifade etmeliyim. İstanbul'da Mayıs'ta dünya liderleriyle bunu konuşuyor olacağız.

TÜRKİYE BÖLGEDE İSTİKRAR ADASI OLMUŞTUR

Türkiye çevresinde başka birçok sorunla karşı karşıya. Kırılgan devletler komşumuz. Merkezi hükümetler bu ülkelerde coğrafi anlamda uluslararası hukuku kontrol edememekte. Suriye, Libya gibi. Merkezi hükümetler tam anlamıyla ülkelerini kontrol edememekte. Merkezi hükümet Suriye'de şiddet uygulamakta. Kafkaslar'da sorunlar sözkonusu. Aynı zamanda terör sözkonusu. Bu dondurulmuş sorunlar bahsetmiş olduğum devletler çerçevesinde bakacak olursa Türkiye tam bu sorunların ortasında. Türkiye bu kırılgan coğrafyada istikrar adasıdır. Son seçimde yüzde 85 katılım sözkonusu. Bu oran demokrasilerde en yüksek oran. Parlamentoda yüzde 98 oranında temsil sözkonusu. Bizler kapsamlı bir siyasi reformunu açıkladık. Aynı zamanda sorunlara çözümler bulmak için çaba sarfetmekteyiz. Suriye'deki siyasi süreci Türkiye desteklemekte.

DAEŞ İLE PKK'NIN BİRBİRİNDEN FARKI YOK

Buradaki tek istisna ılımlı muhalefetin kendi talepleri ve iradesi çerçevesinde temsil edilmesidir. Terör grupları bu masada temsil edilmemelidir. Türkiye Suriye halkının yanındadır. Bir gün bu ülkede istikrar sözkonusudur. DAEŞ'le mücadele Türkiye'nin önceliğini oluşturmaktadır. PKK ile DAEŞ arasında bir fark yoktur. Suriye'de, Irak'ta, Paris'te, Ankara'da, İstanbul'da ve her yerde bu örgütler insanları öldürmektedir.

TÜRKİYE AVRASYA'DA ÖNEMLİ BİR MERKEZDİR

Yeni hükümet olarak reform gündemini ortaya koyduk. 1, 3 ve 6 aylık ve yıla uzanan reform paketini ortaya koyduk. İstanbul'un büyümekte olduğunu, Türkiye'nin gelişmekte olduğunu bu bölgenin dikkat çektiğini herkes görmektedir. Avrasya coğrafyası enerji konusunda projelerimiz sözkonusu. Türkiye lojistik merkez oluşturmasıyla öneme sahip olma sözkonusudur. THY Avrupa'daki 280 destinasyonla dünyadaki en fazla uçan havayollarıdır. Ülkelerarası bağlantıların güçlendirilmesi önemlidir. Bütün bunlara bakacak olursak Türkiye'nin etrafındaki gelişmelere baktığımızda Türkiye'nin bir güvene haiz olduğunu belirtmeliyim. Türkiye enerji ve ticaret merkezi haline gelecektir. Küresel sermaye açısından çok yoğun bir şekilde ortaya koymaktayız. AB ile Türkiye arasında son gelişmeler çok umut vaaden gelişmelerdir. Türkiye'deki yeni hükümet olarak karşımızdaki resmin bütününe bakıyoruz, coğrafya ve insan varlığımızın önemine inanıyoruz. Küresel barışın sağlanması için buna önem veriyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Türkiye Avrasya'da önemli bir merkezdir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN