HSYK'dan Tahşiye hâkimlerine ihraç

HSYK, Tahşiye kumpası operasyonunda tutuklanan Hidayet Karaca ile 62 şüpheliye tahliye yolunu açan hâkimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'i meslekten ihraç etti...

Giriş Tarihi: 22.1.2016
HSYK'dan Tahşiye hâkimlerine ihraç
HSYK 2. Dairesi, Tahşiye Soruşturması kapsamında tutuklu olan Samanyolu Yayın Grubu Hidayet Karaca'nın da aralarında bulunduğu 63 şüpheliye tahliye yolu açan, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs", "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Görevini kötüye kullanmak" ve "Gizliliği ihlal" suçundan Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde yargılaması devam eden eski İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Metin Özçelik ile eski İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Mustafa Başer'in meslekten ihracına karar verdi. İhraç kararı iki hakimin Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde yargılanmaya başladıkları sırada geldi. Daire gerekçe olarak, bu iki hakimin Fetullah Gülen terör örgütü soruşturmasının sanıklarıyla fikir ve eylem birliği içerisinde hareket etmelerini gösterdi. Daire ayrıca, Özçelik ve Başer'in hâkimlik meslek ve onuruna, mesleğin saygınlığına zarar vermelerini de ihraç kararının gerekçelerinden saydı.

ŞANLIURFA'DA DA İKİ HÂKİM
Daire ayrıca, Şanlıurfa merkezli 11 ilde gerçekleştirilen usuysüz dinleme operasyonunda tutuklanan 3 polisi tahliye eden nöbetçi hâkim Habil Kahraman ile dönemin Şanlıurfa Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Gürbüz'ü de meslekten men etti. Karar, Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 69. maddesinin son fıkrasındaki "Disiplin cezası gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref, onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmü esas alınarak verildi.

İKİ HâKİMİN DURUŞMASINDA GERGİNLİK
Sincan F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in yargılanmasına, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde dün başlandı. HSYK'nın ihraç kararı nedeniyle duruşma gergin geçti. Başer ile Özçelik'in avukatları, sürekli olarak duruşmaya müdahale etti. Heyet Başkanı Eyüp Yeşil'in uyarması üzerine avukatlar reddi hâkim talebinde bulundu. Heyet, talebi "Yargılamayı uzatmaya yönelik eylem" diyerek kabul etmedi. Tartışmaların sürmesi üzerine avukatlar ikinci kez redd-i hâkim istedi. Bu sırada HSYK'nın daha önce açığa aldığı eski özel yetkili hâkim Mehmet Karababa heyete bağırdı. Ardından kucağında çocuğu olan Özçelik'in eşi Hatice Özçelik, "Siz hangi emri uyguluyorsunuz satılmışsınız..." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'dan Tahşiye hâkimlerine ihraç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN