Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Assange'ı unuttu

ABD'nin sırlarını açığa çıkartan gazeteci Assange için "terörist" diyen Joe Biden, aynı suçtan tutuklanan Can Dündar'ı kahraman olarak niteledi. PKK sever akademisyenleri de destekledi

Giriş Tarihi: 23.1.2016
Assange'ı unuttu
Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, yazıları ve yayımladıkları bildiriyle adeta terör örgütü PKK'ya destek olan gazeteci ve akademisyenlerle görüşerek bir skandala imza attı. Joe Biden, İstanbul'da Türk gazetecilerini temsilen Aslı Aydıntaşbaş, Kadri Gürsel, Ceyda Karan ve Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala gibi akademisyenlerle biraraya geldi. Görüşme öncesi bir açıklama yapan Joe Biden, kendi ülkesinde yaşanan özgürlük ihlallerini görmezden gelerek Türkiye'ye basın ve ifade özgürlüğü dersi vermeye kalktı. Biden, "Yalnızca Türkiye'ye değil, bütün ülkelere özgürce eleştirebilmenin, özgürce nefes almak kadar gerekli olduğunu anlatmaya devam edeceğiz" dedi. ABD Başkan Yardımcısı Biden ayrıca, MİT TIR'ları soruşturmasında "Devletin gizli kalması gereken belgelerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme ve açıklama" suçundan tutuklu bulunan gazeteci Can Dündar için de "büyük kahraman" açıklaması yaptı. Oysa Joe Biden, ABD'nin sırlarını açığa çıkartan gazeteci Julian Assange için "terörist" demişti.

ÖZGÜRLÜK(!) DERSİ VERDİ
Amerika'da 11 Eylül saldırılarından sonra eleştirilerde bulunan akademisyenleri tutuklatan ABD Başkan Yardımcısı Biden, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine imza attıkları için haklarında soruşturma açılan akademisyenlere de destek verdi. İfade özgürlüğünün "temel özgürlüklerden bir tanesi" olduğunu vurgulayan Biden, "Basın ve ifade özgürlüğü yalnızca Amerikan değerleri değil tüm insanlığın değerleridir. Bizim sözünü ettiğimiz özgürlükler Türk halkı için yeni değildir; onlar sizin anayasanızda vardır" dedi. "Barış için Akademisyenler"i kastederek, 1000'den çok akademisyenin düşüncelerini ifade ettikleri için kovuşturmaya uğramaları konusuda Büyükelçi Bass'ın ABD'nin düşüncelerini açıkladığını anımsatan Biden, "İfade özgürlüğü en temel özgürlüklerden bir tanesidir. Basın özgürlüğü herkesin özgürlüğüdür" diye ekledi. 11 Eylül'ü ABD'nin kendi yaptığını söyleyen 75 akademisyenin FBI tarafından tutuklanması kararına evet oyu veren ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın PKK sever akademisyenlere sahip çıkması tepkiyle karşılandı. Biden, suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi ve Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın eşi Dilek ve oğlu Ege Dündar ile de ayrı ayrı görüştü. Ege Dündar, babası hakkında Biden'ın "Çok cesur biri" dediğini aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Assange'ı unuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN