Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Etnik konularda silahlı çözüm olmaz'

Giriş Tarihi: 23.1.2016
'Etnik konularda silahlı çözüm olmaz'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, AK Parti, CHP ve HDP'li vekillerle buluştu. Biden: PKK'yı terörist örgüt görüyoruz. Şehirlerde yaşattığına son vermeli. Silahlı çözüm yok. PKK'nın bölgedeki fiili durumu trajedi yarattı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün İstanbul temasları kapsamında Meclis'te temsil edilen 3 partinin milletvekilleriyle "yuvarlak masa toplantısı yaptı. İki saati aşkın süren toplantıya, AK Parti'den Galip Ensarioğlu, Orhan Miroğlu, HDP'den Leyla Zana, Ayhan Bilgen, Altan Tan, CHP'den Fikri Sağlar ve Sezgin Tanrıkulu katıldı. MHP'den davetli olan Oktay Vural ise "Ülkenin içişlerini yabancılarla görüşmeyiz" gerekçesi ile katılmadı. Biden, milletvekillerine çözüm sürecinden bugüne nasıl gelindiğini sorarak "Obama'nın özel güvenlik görevlisiyim. Bugün sizi dinlemeye geldim" dedi.

PYD HASSASİYETİ DOĞRU

PKK'nın bölgede yarattığı fiili durumu "trajedi" olarak nitelendiren Biden, "PKK şehirlerde yaşattığı bu duruma bir an önce son vermeli. Bu yaşananlar terör eylemidir. PKK'yı terörist örgüt olarak görüyoruz. Bu eylemleri de bu şekilde değerlendiriyoruz" diye konuştu. HDP'liler sivillerin de zarar gördüğünü iddia ederken Biden, İrlanda sürecine de atıfta bulunarak, "Silahlı çözüm yoktur. Etnik meselelerde silahlı çözüm olmaz. İrlanda gerçeği dikkate alınmalı" dedi. Ortadoğu'daki gelişmeleri de değerlendiren Biden şöyle konuştu: "Türkiye'nin güvenlik meselesi bizim de güvenlik meselemiz. Biz PYD ve PKK'yı ayırıyoruz. Ancak Türkiye'nin, PYD'nin Fırat'ın ötesine geçmemesine ilişkin hassasiyetini doğru buluyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Etnik konularda silahlı çözüm olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN