Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre destek, fikir özgürlüğü olamaz

Cumhurbaşkanı: Terör propagandası yapmak fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Bunlara destek, Türkiye'nin mücadelesini baltalamaktır

Giriş Tarihi: 24.1.2016
Teröre destek, fikir özgürlüğü olamaz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı Yıldız Sarayı'ndaki Mabeyn Köşkü'nde kabul etti. Yaklaşık 2.5 saat süren görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

BİDEN'DAN AKADEMİSYENLERİN BİLDİRİSİNE ELEŞTİRİ

Türkiye'nin tıpkı ABD gibi bir hukuk devleti olduğuna değinen Erdoğan, terör propagandası yapmanın ve terör eylemlerine destek niteliği taşıyan beyanlarda bulunmanın, fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine dikkati çekti. Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını baltalamaya çalışan kesimlere katkı niteliği taşıyabilecek duruş ve ifadelerden uzak durulması gerektiğini de vurguladı.

BAŞİKA KONUSUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI!

Görüşmede, Türkiye'nin DAEŞ, PKK, El Kaide, DHKP-C gibi terör örgütleri arasında hiçbir ayrım yapmadığı, PYD ve YPG'yi de terör örgütü olarak gördüğü tekrarlandı. Erdoğan, Türkiye'nin Başika'daki faaliyetlerinin yerel kuvvetleri eğitme amacı taşıdığını da hatırlattı.

Biden ise terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanında yer aldıklarına değinerek, PKK'yı terör örgütü olarak gördüklerini vurguladı. Biden, Suriyeli mültecilere Türkiye'nin yaptıklarını takdirle karşıladıklarını da söyledi. Görüşmede, Mart sonunda Nükleer Güvenlik Zirvesi vesilesiyle Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın Washington'da yapacakları görüşmenin önemine değinildi.

Görüşmede ayrıca Biden'ın, PKK teröründen tek kelime bile bahsetmediği için akademisyenlerin imzaladığı bildiriyi eleştirdiğini ve bunu görüştüğü kişilere de söylediğini ifade ettiği bildirildi.

'BURASI BİZE ECDADIMIZDAN MİRAS KALDI'
Mabeyn Köşkü'nü gören Joe Biden "Harika bir binanız var" dedi. Erdoğan bunun üzerine "Ecdadımız bize böyle güzel bir miras bıraktı" cevabını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre destek, fikir özgürlüğü olamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN