'PYD masada olmamalı'

Başbakan Ahmet Davutoğlu: Suriye krizinin çözümünde, biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Terör örgütü olan PYD'nin masaya oturmasına ise karşıyız

Giriş Tarihi: 26.1.2016
'PYD masada olmamalı'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "CNN International" kanalında gazeteci Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı. Suriye krizinin çözümünde masaya kimlerin oturacağının sorulması üzerine Davutoğlu, "Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz. Biz terör örgütü olan PYD'nin masaya oturmasına karşıyız. PYD, sadece Türkiye'nin değil Avrupa Birliği ve ABD'nin de terör örgütü kabul ettiği PKK'nın uzantısı" dedi.

'RUSYA İŞGAL EDİYOR'

Amanpour'un, ABD'nin PYD ile birlikte hareket ettiği yönündeki yorumu üzerine de Davutoğlu, "Onları meşru ortak olarak görenler, bölgenin gerçekliğinde yaşamıyorlar. Hiç kimse bizi, bu insanların barış istediğine ikna edemez" diye konuştu. Rusya'nın Suriye'ye düzenlediği operasyonlarla ilgili ise Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Rusya, Suriye'ye dışarıdan müdahale edilmesine karşıydı. Fakat şimdi kendisi çok olumsuz şekilde müdahale ediyor. Aslında Suriye'yi işgal ediyor. Rusya, düzenlediği tüm operasyonların yüzde 90'ında sivilleri ve İdlib, Azez, Halep, Lazkiye'deki ılımlı muhalifleri hedef aldı. Okulları, hastaneleri vurdu." Başbakan Davutoğlu dün ayrıca AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini başkanlığındaki AB heyetini kabul etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'PYD masada olmamalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN