Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Savunma Sanayii çağ atladı

Türk Savunma Sanayii son 10 yılda atağa kalktı. Deneyim ve tecrübe kazanan Türk firmalar, füze savunma sistemini yerli imkanlarla yapmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin 5 yıl içinde savunma sistemini kurması hedefleniyor.

Giriş Tarihi: 27.1.2016 01:40 Güncelleme Tarihi: 27.1.2016 04:45
Türk Savunma Sanayii çağ atladı
Türkiye son 10 yılda savunma sanayii ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonu konusunda ciddi mesafe kat etti. Savunma sanayii alanındaki dönüşümün en yakın tanıklarından, Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü, Al Jazeera Türk'ün sorularını yanıtladı.

SAVUNMAYA TÜRK EKOLÜ

Özlü, 2006 yılında füze savunma sistemini "yapamayız" diyen yerli firmaların, aradan geçen sürede edindikleri tecrübelerle, "Bugün bu sistemleri yapabiliriz" teklifinde bulunduğunu söyledi. Özlü, son 10 yılda kat edilen yola rağmen savunma ve güvenlik alanında, kapsamlı bir yapısal dönüşüme ihtiyaç olduğunu da söyledi.

TÜRK SİLAH SANAYİ NASIL ÇAĞ ATLADI?
Faruk Özlü sözlerini şöyle sürdürdü: "Son 10 yılda savunma sanayimizi geliştirme ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni modernize etme faaliyetlerimizde ciddi mesafeler aldık. Bu dönemde daha çok tasarım ve mühendislik ağırlıklı faaliyetler yürüttük. Teknoloji üretmeye çalıştık. Ordumuzu yerli, milli sistemlerle donatmayı hedefledik. Bunda çok da başarılı olduk. Bugün kendi tasarımız olan, adını kendimizin verdiği çok sayıda sistemin sahibiyiz. 15 Mayıs 2004 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nı savunma sanayimiz açısından bir büyük dönüşümün başlangıcı olarak kabul etmek gerekir. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye'nin savunma ve güvenlik alanında kapsamlı bir yapısal dönüşüme, yani kapsamlı bir reforma ihtiyacı var."

Savunma sanayinden dev atak!


FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ 5 YILDA BİTER
Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü, Türkiye'nin kendi füze savunma sistemini kurmasının 5 ila 10 yıl vadede olabileceğini söyledi. Özlü, "Türkiye'nin şu anda elinde olan sistemler var. Bunlar her ne kadar çok modern sistemler olmasa da, halihazırda kullanımda. Bugüne kadar kendimizi nasıl savunuyorsak, önümüzdeki 5–10 yıl da aynı şekilde savunmaya devam edeceğiz. Takdir edersiniz ki uzun menzilli hava füze savunma sistemini Türk sanayi ilk defa yapacak. Bu bakımdan 5 yıl makûl bir süre" dedi.

YENİ UYDULAR YOLDA
Özlü, Türkiye'nin hem haberleşme, hem istihbarat uyduları konusunda da atılım içinde olduğu müjdesini verdi. Özlü, "Ankara Kazan bölgesinde hem haberleşme, hem de istihbarat uydularının tasarım ve üretimi için "Uydu Sistem Üretim, Test ve Entegrasyon Merkezi" kurduk. Buraya ciddi bir yatırım yaptık. Keşif-gözlem uyduları çalışmalarımız Göktürk 1, Göktürk 2, Göktürk 3, Göktürk 4 isimleri ile devam ediyor. Göktürk 2 uzayda, Göktürk 1 test ve fırlatma aşamasında, Göktürk 3 ve 4 tasarım aşamasında. Bir de Türkiye'de uydu fırlatma sistemi kurmak istiyoruz. Türkiye uydularını kendisinin fırlatabileceği bir merkez arayışı içerisinde" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Savunma Sanayii çağ atladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN