'Basit onarım' dedi yolu gasp etti

Paralel Yapı'nın finans kaynaklarından Akın İpek'in, Boğaz'daki yalısı için yolu işgal ettiği ortaya çıktı. "Basit onarım" izniyle müştemilatı bile lüks bir eve çeviren İpek'in jet hızıyla kaçak projelerini onaylattığı anlaşıldı

Giriş Tarihi: 28.1.2016
'Basit onarım' dedi yolu gasp etti
"Gülen'in bir gülümsemesine tüm varlığımı bağışlarım" sözleriyle bilinen Koza Holding'in patronu Akın İpek'in 21.5 milyon dolar vererek Boğaz'da satın aldığı yalısı için kamu arsasını işgal ettiği tespit edildi. 2010'da satın aldığı Aksu Yalısı'nın köşk ve müştemilatını ayrı ayrı projelendirerek yerleşime açan İpek, yol olarak kullanılması gereken bölümü garaj ve bahçe duvarıyla kapattı. İpek, milyonlarca dolar değerindeki köşkün müştemilatını da restore ederek kullanıma açmak için taahhütname kurnazlığı yaptı. Koza İpek Holding A.Ş. adına verilen taahhütte, inşaat çalışmaları nedeniyle kullanılan alanın inşaat bittikten sonra tamamen düzeltileceği ifade edildi. Ancak bu taahhüt yerine getirilmedi müştemilat lüks bir eve çevrilirken bahçeye havuz da eklenmiş oldu. İnşaat bitirilerek bahçe duvarları örüldükten sonra, yola terk edilmesi gereken alan bahçe duvarının içerisinde kaldı.

JET HIZIYLA ONAY

Bina üzerinde tadilat yapmak için verilen "basit onarım" izniyle bahçe duvarları ve havuzun olduğu bölümü yeni baştan inşa ettiren Akın İpek, böylece Boğaz'da bir yalı ve bir lüks evin sahibi oldu. 6 aylık sürede kaçak inşaat, yol işgali ve SİT alanı tartışmalarına rağmen projelerini onaylatan Akın İpek, detaylı inceleme ve kazı çalışması gerektiren alanla ilgili işlemleri jet hızıyla halletti. Ortaya çıkan bu skandalın ardından İpek'in Boğaz'daki yalısı ile ilgili inceleme başlatıldı.

NE KAZI YAPILDI NE DE İNCELEME
Bebek'te iki ev ve bir garaj olarak görünen alanla ilgili 3 Haziran 2013'te Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne başvuran Akın İpek, restorasyon projesinin değerlendirilmesini istedi. Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından Koruma Kurulu'na yazı yazılarak "Kültürel Tesis Alanı"nda kalan bölümün bir kısmının yolda kaldığı belirtildi. Koruma Kurulu, parselde müze denetiminde kazı yapılarak gerekli bulguların ulaştırılmasından sonra konunun değerlendirilebileceği yanıtını verdi. En az 2 yılını alacak bürokrasi süreci İpek için 6 ayda tamamlandı. Kurul, 19 Kasım 2013'te restorasyonprojesini onayladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Basit onarım' dedi yolu gasp etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN