Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bize değil PKK'ya 'silah bırak' çağrısı yapın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bize yapılan "Çatışmalar, operasyonlar durdurulsun" çağrılarının doğru adresi terör örgütü PKK. Terör örgütüne 'silah bırak' çağrısı yapın

Giriş Tarihi: 28.1.2016
Bize değil PKK'ya 'silah bırak' çağrısı yapın
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu: SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI: Terör örgütüne ve eylemlerine yönelik Türkiye'nin aldığı tedbirler meşru ve etkili. Bundan rahatsız olanlar son günlerde terör örgütünün propagandasını arkasına alarak; ülkemize, hükümetimize, cumhurbaşkanımıza yönelik haksız, temelsiz, izanla, akılla izah edilemeyecek ithamlarda bulunmakta. Zaman zaman bize yapılan, "Çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın, bu yapılsın" gibi çağrıların doğru adresi terör örgütüne 'silah bırak' çağrısıdır. Bizim onlara da çağrımız, bize kamu düzenini kurmak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmak yerine, terör örgütüne ve onların bağlı olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı yapmaları.
MÜSAADE ETMEYİZ: Türkiye-Suriye sınırında hiçbir terörle iltisaklı grubun fiili durum yaratmasına müsaade etmeyiz. Bu ister DAEŞ, ister El-Kaide, ister YPG, PYD, PKK ve benzeri örgütler olsun bunların sınır bölgemizde bir terör yapılanmasına gitmesine izin vermemiz mümkün değil. Cenevre'de Suriye görüşmelerinde Suriye Kürtleri de Araplar gibi, Türkmenler gibi temsil edilmeli. Bizim karşı olduğumuz PKK iltisaklı grupların Suriye Kürtleri'nin temsilcisi gibi masaya oturma talebi. Bu örgütün ve ilgili grupların bir tarafta Esad rejimiyle, bir tarafta PKK terör örgütüyle, başka gruplarla ne tür ilişkiler içinde olduğu herkesin malumu. Türkiye'nin Suriye Kürtleri ile bir sorunu yoktur.
EN ÜST DÜZEYDE TEMSİL: Son dakika hamlesiyle PYD'yi görüşmelerine katmaya çalışmak, müzakerelere aykırı durum. Müzakerelere bu dediğim gruplar çerçevesinde başlanacak, orada da biz en üst düzeyde temsil edileceğiz.

YENİ ANAYASA: Başkanlık sistemi yeni anayasa tartışmalarının önemli cüzünü teşkil ediyor. Bu, bir kişinin kendi kişisel ikbaliyle ilgili bir konu asla değil. Başkanlık sistemi aslında kuvvetler ayrılığı prensibinin en net şekilde ortaya konduğu siyasi sistemi ifade etmekte. Anayasa, başkanlık önümüzdeki haftalarda da yoğun şekilde tartışılacak.

"En üst düzeyde temsil edeceğiz"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bize değil PKK'ya 'silah bırak' çağrısı yapın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN