Hac Kayıtları 2016 Sona Eriyor

Giriş Tarihi: 28.1.2016 10:59
Hac Kayıtları 2016 Sona Eriyor

Hac kayıtları 2016 yılı için hala devam ediyor. Hac sorgulama ve başvurusu için adaylar işlemlere başladı. İşte Hac kuraları ne zaman çekiliyor ve umre kayıtları detayları...

İslamiyetin beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirmek isteyenler için hac kayıtları 2016 yılı detayları Diyanet Başkanlığı tarafından açıklandı. Geçtiğimiz seneden beri bir çok vatandaşın beklediği hac başvurusu işlemleri için tarihler belli oldu. Bu işlem tamamlandıktan sonra hacı adayları hac sorgulama yaparak bilgilerini doğrulayıp detaylı olarak öğrenebiliyor.

Geçen sene Diyanet yetkilileri Suudi Arabistan'da yapılan Kabe genişletme çalışmaları nedeniyle hac başvurusu alımı yapamayacağını belirtmiş ve hacca gitmek isteyen adayların bu hayali yarım kalmıştı. Bu yıl yapılacak olan kayıtlardan hac kuraları ne zaman çekiliyor detayları ile Ajanshaber.com'da.

HAC KAYITLARI 2016 VE BAŞVURUSU

Geçen hafta Diyanet'in resmi web sayfasından duyurulan hac kayıtları 2016 işlemlerinin Mart Ayı'nda olacağı belirtildi. İslamın beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirmek isteyenler için hac başvurusu başladı. Bu tarihten sonra hac kayıtları ne zaman yapılacak sorusunun da cevabı belli oldu. Uzun süredir Suudi Arabistan tarafından uygulanan kotadan dolayı hac ibadeti için başvuru yapılamıyordu, yeni gelen açıklama ise hacı adaylarının yüzünü güldürdü. 18-27 Ocak arasında yapılacak olan başvurular il, ilçe müdürlüklerine gidilerek ya da Diyanet'in resmi sayfasına girilerek yapılacak.

İlk kez kayıt yaptıracak adayların kayıt ücreti olan 20 TL'yi yatırdıktan sonra 'http://hac.diyanet.gov.tr' adresine girerek müftülüklere verecekleri başvuru formlarını ve dilekçeleri temin edebilirler. İki yıl önce Suudi Arabistan tarafından başlatılan %20'lik kontejan indirimi geçen yılda devam ediyordu ve hacca ilk kez gitmek isteyen adaylar için yeni kayıtlar açılmamıştı. 2014 yılında kura işlemi ile verilen kesin kayıtlardan sonra bir çok müracaat birikmişti. Bu adayların hac işlemleri tamamlandıktan sonra ilk kez gitmek isteyen hacı adaylarının taleplerine cevap verilecekti.

HAC KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLİYOR VE SORGULAMA

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü hac kuraları ne zaman çekiliyor sorularına yanıt verdi ve tarihi 2 Mart olarak açıkladı, bu tarihten sonra kesin kayıtlar ise 7-18 Mart 2016'da yapılacak. Kayıt yaptırmaya hak kazanan hacı adaylarının kesin kayıt belgeleri ile cep telefonlarına gelecek olan sms şifresi ile bilgilerini güncellemesi gerekiyor. Kura işlemleri ise Diyanet İşleri Başkanlığı konferans yapılarak belli olacak. Hac kayıtları belli olduktan sonra hacı adaylarının yoğun talebiyle karşılaşan Diyanet tüm başvurulara yetişmeye çalışıyor. Sabah erken saatlerde müftülüğe başvuruda bulunmak için sıraya girenler ile ilgili Kayseri Müftüsü Şahin Güven şu açıklamayı yaptı:

'Vatandaşlarımıza bu işlemlerin tamamını İnternet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığımızın sitesinden de hiç müftülüklere uğramadan gerçekleştirebilmektedirler. İnternet üzerinden ücretlerini yatırıp daha sonra da İnternet üzerinden kayıtlarını yapabilmektedirler. Daha önceki yıllarda müracaat etmiş olan ve hacca gidememiş olan hacı adaylarımızın herhangi bir işlem yapmalarına gerek yok. Diyanet İşleri Başkanlığımız bunları otomatik olarak yeniliyor. Ancak özellikle cep telefonu numaralarında değişiklik varsa veya başka değişiklikler varsa bunları müftülüğümüze gelerek bildirmelerinde fayda var. Çünkü kuralar çekildikten sonra hacca gitme imkanı kime çıkmışsa onun direk kendi cep telefonu numarasına SMS olarak geliyor. Bu nedenle cep telefonlarında değişiklik olan vatandaşlarımızın mutlaka bizlere bildirmeleri ve bizim bunları kaydetmemiz gerekmektedir.' dedi. 27 Ocak tarihine kadar sürecek olan başvuruların internet üzerinden de yapılacağını duyan hacı adaylarının müracat işlemleri daha da kolaylaştı.

HAC BAŞVURUSU 2016 YILI DETAYLI BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN!

HAC SORGULAMA 2016 YILI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

HAC KURALARI NE ZAMAN ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

UMRE KAYITLARI

Umreye gitmek ve kutsal toprakları görmek isteyenlerin ilk olarak banka kodu ile birlikte Türkiye Diyanet Vakfı Hac ve Umre Muhasebe Müdürlüğü'nün anlaşmalı olduğu bankalara gerekli ücreti yatırmalıdır. Umre kayıtları 2016 yılı için online olarak "www.diyanet.gov.tr/" resmi web sayfasına girerek "Umre Bilgi Giriş Programı"ile ilgili bilgi alınabiliyor. Online hizmetleri kullanmak istemeyenler ise İl veya İlçe Müftülüğü'ne giderek organizasyonlar ve gereken işlemler hakkında bilgi alabilecekler.

Başvuru ücreti yatırılabilecek bankalar ise Ziraat Bankası,Türkiye Finans Katılım, Albaraka Türk, Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk, Halk Bank, Akbank olarak açıklandı. Umre kayıtları ne zaman sorusu için ise Aralık ayının 13'ü olarak bilgi verilmişti. Müracat işlemi gerçekleştikten sonra müftülüklere gidilerek "2015-2016 Yılı Umre Kayıt Formu"'nun da alınması gerekiyor. Katılınacak olan tur için gerekli belgeler ise kayıt müracat formu, en az bir yıl geçerliliği olan pasaport, 45 yaşından küçük olan ve eşi ile umreye gidecekler için evlilik cüzdanı, aşı kartı, bazı yaş grupları için ise refaket belgesi gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hac Kayıtları 2016 Sona Eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN