Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya ihlallerini örtemez

Rusya'nın Türk hava sahasına yönelik ihlallerini örtmesinin mümkün olmadığını söyleyen Başbakan Davutoğlu: "Pilotlarımız İngilizce bilmiyordu" gibi bir argüman da doğru değil

Giriş Tarihi: 1.2.2016
Rusya ihlallerini örtemez
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağı için "Artık bir yerde hava sahası ihlali olmuşsa, bunu saklamak mümkün değil" dedi. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmelerinin ardından soruları yanıtlayan Davutoğlu, şunları söyledi:
Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin temel ilkelerini konuştuk. İnşallah bu anlaşma son çalışmalarla birlikte Kral'ın Türkiye ziyaretinde, nisan ayında imzalanacak hale gelecek. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında bugün kabul ettiğimiz istişare mekanizmaları çerçevesinde, dışişleri bakanlıkları, istihbarat birimleri, güvenlik birimleri ve askeri yetkililer arasında bir ortak istişare mekanizması geliştirilecek.
Bölgede iki büyük tehdit var, ikisinde de mutabıkız. Birisi terör, birisi mezhep ve etnik temelli parçalanmalar, çatışmalar. Terör ve mezhepçiliğe karşı birlikte hareket etmek için bir mutabakatımız var. Bu salt askeri adım olarak görülmemeli.
(Rusya'nın ihlalleri) Artık dünyada hiçbir ülke izole değil, herhangi bir yerde hava sahası ihlali olmuşsa bunu saklamak da, olmamış bir hava sahası ihlalini var diye göstermek de mümkün değil. Dolayısıyla Rusya'nın şu veya bu gerekçeyle işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil. Bu ihlal hem bizim hem NATO radarlarınca hem de bütün uluslararası havacılık kuralları çerçevesindeki kuruluşlarca tespit edilmiş bir husus.
DAEŞ'e karşı mücadele ettiğini iddia ederek Suriye'de bulunan Rus kuvvetleri, ılımlı muhalefetin gücünü zayıflatmak ve DAEŞ karşısında zaafa düşürmek, Cenevre'de süren görüşmelere bir anlamda ipotek koymak için bu tür operasyonlara devam ediyor.
Arap, Kürt, Türkmen ılımlı muhalif unsurlar, Rusya'nın yaptığı bu operasyonlardan mustarip olanlardır. DAEŞ ise Rusya'nın yaptığı operasyonlardan memnun olan taraftır. Dolayısıyla Rusya'yı bir kez daha uyarıyoruz. Gerek Suriye'deki muhalif unsurlara verdikleri zarar, gerekse Türk hava sahasına yönelik sürdürdükleri tehditkar tutum Rusya'nın menfaatine değildir.
Sınırımız boyunca tedbirler alınmıştır. Rus uçağı sınırımıza yaklaşırken, 5 mil ve 10 milde İngilizce ve Rusça uyarılmıştır. Artık 'pilotlarımız İngilizce bilmiyorlardı' gibi bir argüman doğru değil. Rusya bütün ülkelerin sınır güvenliğine özen göstermek zorundadır.

Rusya ihlallerini örtemez

DAYANIŞMA İÇİN UÇAK TEKLİFİ
Başbakan Davutoğlu, Suudi Arabistan Kralı Kral Selman bin Abdülaziz'in onuruna verdiği yemeğe katıldı. Ardından gerçekleşen heyetler arası görüşmede, Suriye'deki durum ele alındı. Davutoğlu'nun Veliaht Prens ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman'ı kabulünde de askeri işbirliği görüşüldü. Açıklamasında Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye desteğine dikkat çeken Davutoğlu, "Suriye'den gelen riskler konusunda dayanışmayı ifade etmek üzere, Suudi Arabistan'ın bazı uçakları Türkiye'ye göndermesi söz konusuydu. Bütün bu konularda ortak anlayışla hareket ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ihlallerini örtemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN