ler Türkiye 'ye sığınmaya devam ediyor!

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), 'nin Bayırbucak bölgesinde saldırılardan kaçarak AFAD koordinasyonunda Yayladağı sınırından Türkiye'ye giriş yapan ve Arapların sayısının üç günde 3 bin 120'ye ulaştığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 1.2.2016 16:00
Türkmenler Türkiye 'ye sığınmaya devam ediyor!
AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, saldırıların Yamadi kampına da sıçraması üzerine, çoğunluğunu bebek, çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu 731 kişilik ilk sığınmacı kafilesi 29 Ocak'da Yayladağı'nın Pulluyazı köyündeki sınırdan Türkiye'ye giriş yaptı. Girişlerin devam ettiği Pulluyazı'da, son üç günde Türkiye'ye sığınanların sayısı 3 bin 120 oldu.

Biyometrik kayıt işlemlerinin ardından, ailelerin bir kısmı akrabalarının yanına yerleştirilirken diğerleri AFAD'ın Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki barınma merkezlerine sevk ediliyor.

AFAD'ın Bayırbucak leri için Yayladağı'nda kurduğu Güveççi Barınma Merkezi ilk misafirlerini kabul etti. Merkeze dün itibarıyla 162 kişi yerleşti.

Sığınmacı kabullerinde uygulanan Kitlesel Göç Yönetimi Sistemi kapsamında, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Kızılayı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliği işbirliğiyle devam eden çalışmalar için 202 personel görevlendirildi.

- İhtiyaçlara yönelik çalışmalar sürüyor

Bölgeye ayrıca mobil koordinasyon merkezi, mobil ikram aracı, mobil mutfak tırı, mobil fırın aracı, 6 ambulans ve 8 araç sevk edildi. Güvenlik güçlerinin oluşturduğu kontrol noktasından giriş yapan ailelere Türk Kızılayı tarafından gıda yardımı yapılıyor, hasta ve yaralılar 112 Acil Servis ve UMKE ekipleri tarafından tedavi ediliyor.

Ailelerin biyometrik kayıt işlemleri ise Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personeli tarafından, Yayladağı çadır kentinde bulunan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

Hatay'daki dört sınır noktasından, Bayırbucak Türkmen bölgesine bugüne kadar 500 milyon lira değerinde insani yardım ulaştırıldı. Yayladağı'ndan Türkiye'ye sığınan Türkmenlerin de her türlü ihtiyacının karşılanması için çalışmalar devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenler Türkiye 'ye sığınmaya devam ediyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN