Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 2.2.2016 15:42 Güncelleme Tarihi: 2.2.2016 16:18
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kanaat önderleriyle buluşma toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bizi bölmeye çalışan gruplar oldu. Modernitenin bu anlamda en önemli farkı devlet örnek almasıdır. 12 Eylül sizi nesnelleştirmye çalıştı. Terör örgütleride sizi nesnelleştirmeye çalışıyor. Bu kritik süreçlerden sonra kararlarımızı verirken STK'ların kararlarına da önem vereceğiz.

Sizin kanaatlerinizide bütün politikalarımıza yansıtacağız. Bütün bu istişarelerden sonra valilerimizi Ankara'ya davet ettim. Valilerimizle istişare edeceğiz. Atmayı düşündüğümüz bütün adımları kamuoyu ile paylaşacağız. Hep siz teröre karşı çözümler aradınız. Sizler sağduyunun sesi, aklı oldunuz. Bizler geçmişte demokratik açılımları ve çözüm süreçlerini başlatırken en büyük güç odağımız siz oldunuz.

12 EYLÜL ZİHNİYETİ İLE PKK'NIN ZİHNİYETİ AYNIDIR

7 Haziran'dan sonra terör örgütleri düğmesine basılmış gibi ülkemizi karıştırmaya çalıştılar. Ülkemiz terörden kurtulacaktır. Her türlü tehlikeyi ve terörü bertarfa edecek kararlılıktayız. Bu mücadelede sonunda Türkiye terörden kurtulacak. 12 Eylül zihniyeti ile onun çıkardığı bölücü terör örgütünün zihniyeti temelde aynıdır. Diyarbakırımızın, Surumuzun mimari dokusunu koruyacağımızı söylediğimde, Toledo örneğini verdiğinde bugün baktık ki, bunu faşizm ve Franco rejimiyle karşılaştıralan ucuz yorumlara rastladık. Biz Franco'yu da biliriz, Stalin'i de biliriz, faşizmi de biliriz.

BU ÜLKEYİ PKK'NIN STALİST ANLAYIŞINA TESLİM ETMEYİZ

Bu ülkeyi 12 Eylül'ün izlerinden kurtaran AK Parti'dir. Bu ülkeyi PKK'nın Stalinizme karşı, faşizme karşı koruyacak olan yine AK Parti'dir. Faşist anlayışı bugün bulunduğu bölgede yaşayan terör örgütünün faşizmden konuşmaya hakkı yoktur. Bugün Suriye'de çok övdükleri PYD'nin ilk yaptığı kendisi gibi düşünmeyen KYB'yi bölgeden çıkarmak olmuştur. Eski Türkiye'de yoksulluklar, yolsuzluklar ve adaletsizlikler vardır. Türkiye demokrasi ayıplarını yıllarca yaşadı. AK Parti 2002'de iktidara geldiğinde bütün bu karanlık tabloyu değiştirmek için yola çıktı. 78 milyon kişinin kardeşliğini pekiştirmenin mücadelesini verdi. Türkülerin, şarkıların, yer isimlerin üzerinde bulunan yasakları kaldırdık. OHAL'i, DGM'leri kaldırdık. Bugün faşizmden başlayan anlayışa cevaben bunları söylüyorum.

TÜRKİYE BİR DAHA O KARANLIK GÜNLERE GERİ DÖNMEYECEK

Bu adımları atarken bu yasakçı düzenden beslenen pek çok iç ve dış çevreler karşımıza çıktı. Dirençler gösterildi, engeller çıkardılar, tuzaklar kurdular. Bizim kararlılığımız ve milletimizin desteği ile bütün tuzaklar boşa çıktı. Milletimiz cesaretimizi, kararlılığımızı gördü ve destek verdi. Türkiye eski karanlık günlerine asla dönmeyecektir. Güvenlik politikaları gibi bir kavram üzerinden Türkiye'yi 90'lı yıllara döneceğini idda edenlere söylüyorum, Türkiye demokratik kazanımlar konusunda en tutarlı, kararlı mücadele edeceğiz. Demokratik kazanımlar üzerinden özgürlüklerin istismar edilerek şehirlerimizi tahrip edenlere izin vermeyeceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN